Novinky
Horké počasí může způsobit zdravotní potíže komukoliv, ale především jsou ohroženi lidé nad 65 let věku, děti do 4 let, těhotné, kojící či zvláště drobné ženy, dlouhodobě nemocní (nemoci srdce, vysoký krevní tlak, nadváha) a lidé léčení některými léky (např. na depresi, nespavost apod.). Osoby nejvíce ohrožené působením horka by měl několikrát denně někdo kontrolovat (třeba jen po telefonu) a zjistit, zda jsou v pořádku. Zamyslete se, kdo z vašich příbuzných či známých by mohl potřebovat vaši pomoc.
Tisková zpráva Státního zdravotního ústavu poskytuje praktické rady, jak účinky extrémního horka zmírnit:
jak se oblékat,
jak a co pít,
jakou volit stravu,
jak pracovat s klimatizací,
jakou roli hraje vlhkost vzduchu,
co dělat při úpalu či přehřátí,
co dělat při křečích z přehřátí,
jak poznáme vyčerpání z přehřátí.
Červencová Bozpíkova kampaň "Kde blb, tam nebezpečno" se zabývá problematikou digitalizace ve vztahu k BOZP a zaměřuje se na několik aktuálních témat s digitalizací spojených. Cílem je zvýšit efektivitu, flexibilitu a propojení výroby. Všechny tyto nové technologie mají bezesporu dopad také na svět práce a ovlivňují pracovní prostředí a podmínky.
Zemědělství zahrnuje činnosti se zvýšenou mírou rizik, která jsou spjata s rostlinnou, a především se živočišnou výrobou. Zemědělství vykazuje vysokou míru úrazovosti při používání vozidel, strojů a zacházení s hospodářskými zvířaty. Problémem je jak vysoká nebezpečnost vykonávaných činností, například s živými zvířaty – především skotem, tak mnohdy nedostatečná osvěta mezi zaměstnanci i jejich vedoucími zaměstnanci. K pracovním úrazům v oblasti zemědělství dochází jednak z důvodu nízké míry zkušeností zaměstnanců s chováním zvířat, podceněním rizik a rutinním přístupem k práci u zkušených zaměstnanců, ale také z důvodu nepravidelných kontrol a revizí na zařízeních.
Do připomínkového řízení byla odeslána vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, ve znění pozdějších předpisů. Navrhovaný datum účinnosti je 1. 1. 2026.
Poslanecká sněmovna dnes schválila ve třetím čtení vládní návrh komplexní novely zákona o zdravotních službách. Novela zásadně modernizuje organizaci zdravotní péče, výrazně posiluje práva pacientů a přináší konkrétní opatření ke snížení administrativní zátěže v celém systému zdravotnictví i v oblasti ochrany veřejného zdraví.
Zaměstnáváte cizince? Pak si nenechte ujít Bozpíkovu červnovou kampaň. Červnová kampaň cílí na právní aspekty zaměstnávání cizinců v České republice. Analyzuje základní právní úpravy týkající se vstupu, pobytu a pracovního uplatnění cizinců, včetně podmínek pro získání pracovních povolení, modrých a zelených karet a dalších forem zaměstnanecké migrace. Kampaň rovněž zahrnuje otázky týkající se diskriminace cizinců na pracovním trhu, rovného zacházení, přístupu k sociálním právům a zaměstnaneckým výhodám. Část kampaně je pak zaměřena na agenturní zaměstnávání a zajištění BOZP.
Aplikace Chytré podcasty přináší odborné podcasty i z oblasti BOZP. V nejnovějším podcastu Michala Zelenáka si můžete poslechnout, co to vlastně je to ztížené pracovní prostředí a účinky jakých ztěžujících vlivů mohou mít negativní dopad na zdraví zaměstnanců. Konkrétně se zaměřil na čtyři z nich, a to na prach, hluk, vibrace a chemické látky a směsi.
Do připomínkového řízení byla 22. května 2025 poslána novela nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Hlavním důvodem návrhu je nutnost transpozice dvou směrnic, a to směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/869 ze dne 13. března 2024, kterou se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/37/ES a směrnice Rady 98/24/ES, pokud jde o limitní hodnoty olova a jeho anorganických sloučenin a diisokyanátů a dále směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2668 ze dne 22. listopadu 2023, kterou se mění směrnice 2009/148/ES o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí azbestu při práci.
Navrhovaná účinnost tohoto nařízení je 21. prosince 2025.
U příležitosti Evropského týdne proti rakovině (ve dnech 25. až 31. května 2025) zveřejňuje agentura EU-OSHA novou zprávu, která identifikuje expozici pracovníků v odvětví zdravotnictví a sociální péče rizikům rakoviny z povolání.
V soutěži Ceny za správnou praxi v rámci kampaně Zdravé pracoviště bylo vyhlášeno šest vítězů a jedenáct oceněných iniciativ, čímž bylo vyznamenáno jejich úsilí o zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) v digitálním věku v celé Evropě. Vzhledem k tomu, že se digitální technologie a nové způsoby práce, jako je umělá inteligence (AI), chytrá digitální zařízení, technologie pro práci na dálku a digitální platformy, neustále vyvíjejí, zúčastněné organizace se nejen vypořádaly s riziky a výzvami, ale také využily nové příležitosti, které digitalizace nabízí.
Ergonomie je pro zaměstnavatele důležitá, protože pomáhá předcházet zdravotním problémům zaměstnanců, jako jsou bolesti zad, krční páteře nebo syndrom karpálního tunelu, čímž snižuje nemocnost a absenci. Dobře navržené pracovní prostředí zvyšuje produktivitu, protože zaměstnanci pracují efektivněji a s menší únavou. Ergonomická opatření zároveň snižují riziko pracovních úrazů a nemocí z povolání, což šetří náklady spojené s léčbou, odškodněním a právními důsledky. Investice do ergonomie také zvyšuje pracovní spokojenost, loajalitu a motivaci zaměstnanců, což pozitivně ovlivňuje celkovou atmosféru na pracovišti i výkonnost firmy.
Jako příklady ergonomických opatření lze uvést:
nákup nastavitelných kancelářských židlí a stolů,
správné umístění monitoru a klávesnice,
protiskluzové podlahy na pracovišti,
přestávky a cvičení na protažení při dlouhém sezení nebo práci vestoje,
nástroje navržené pro snadné a bezpečné uchopení atd.
V rámci květnové kampaně se tedy zaměstnavatelé a zaměstnanci v podobě desater a infografik dozví celou řadu ergonomických tipů a postupů jak pro ergonomické zásady, a tak pro manipulaci s břemeny, která představuje jeden ze zásadních rizikových faktorů. Věnují se práci vstoje a vsedě, uspořádání kancelářského pracovního místa či manipulaci s různými typy břemen.
K dispozici budou také ergonomické checklisty, které slouží jako nástroj pro systematické hodnocení a identifikaci potenciálních rizik pro zdraví zaměstnanců v jejich pracovního prostředí či při pracovních činnostech.
Více informací na stránkách bozpinfo.cz
Dalším, tentokrát dubnovým tématem Bozpíkovy kampaně je zajištění BOZP na pracovišti jako jedné ze základních povinností zaměstnavatele. Je důležité si uvědomit, že BOZP je nedílnou součástí pracovních povinností a povinnost zaměstnavatele zajišťovat BOZP se vztahuje na všechny fyzické osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích. Kampaň provede zaměstnavatele jeho zákonnými povinnostmi a poskytne mu návod, co všechno musí pro své zaměstnance zajistit.
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně pracujících osob a za umožnění výkonu nelegální práce vyměřeny pokuty v souhrnné výši necelých 164 miliónů korun.
Novela zákoníku práce, jejímž hlavním cílem je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů, prošla třetím čtením a míří do Senátu. Její účinnost nastane pravděpodobně od 1. 6. 2025. Záměrem novely je posílení konkurenceschopnosti zaměstnavatelů při současném zachování ochrany práv zaměstnanců a podpora slaďování pracovního a rodinného života. Podrobně vám jednotlivé body novely během dvou samostatných webinářů vysvětlí JUDr. Dominik Brůha.
Kampaň BEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ
Kampaň BEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ
Březnová Bozpíkova kampaň se zaměří na bezpečné pracovní prostředí.
Kampaň BEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ
Zveme vás na již XXV. ročník konference, která se věnuje aktuálním tématům z oblasti BOZP. Budeme se zabývat legislativními novinkami v oblasti BOZP, ukázkami dobré praxe a digitalizací BOZP.
Již 1. 3. 2025 nabývá účinnosti vyhláška č. 43/2025 Sb., o stanovení hygienických limitů chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb, která byla publikována ve Sbírce zákonů 20. 2. 2025. Upravuje mikroklimatické podmínky pro provoz ve vnitřním prostředí pobytových místností (ubytovacích zařízení, zdravotnických zařízení, zařízeních sociálních služeb apod.).