údržba

Práce je vykonávána v dílenském provozu galvanizoven v náročných podmínkách jako jsou např. vysoké teploty okolního vzduchu, manipulace s chemickými látkami, expozice hluku a prachu. Vykonávaná práce je zpravidla fyzicky náročná. Ve výrobních prostorách se velice často pohybuje manipulační technika a zdvihací zařízení.  Nejvhodnějším minimálním stupněm vzdělání je střední vzdělání s výučním listem v oboru povrchová úprava, práce při povrchové úpravě (KKOV 2359H) a Strojírenské práce (RVP 23-51-E/01). Vhodným vzděláním je dále střední vzdělání s výučním listem v oborech kovář, podkovář, kovářské a podkovářské práce (KKOV 4154H), úpravář kovů, úpravářské práce (KKOV 2358H), chemik, práce v chemické výrobě (KKOV 2852H) nebo střední vzdělání s výučním listem v oboru povrchová úprava, práce při povrchové úpravě (KKOV 2359E). Další vzdělávání zahrnuje profesní kvalifikace Galvanizér/galvanizérka (23-060-H).
Pracovní činnost je prováděna v upravených vnitřních prostorech, které jsou zpravidla klimatizované. Pracoviště je osvětleno zpravidla umělým osvětlením nebo i kombinací přirozeného a umělého osvětlení. V závislosti na charakteru výroby a velikosti podniku se mění podíl ruční práce a práce pomocí strojních zařízení. Při práci může docházet ke zvýšené fyzické námaze spojené s manipulací s výrobky.  Kvalifikační požadavky se liší podle pracovní pozice. Nejvhodnějším vzděláním je střední vzdělání s výučním listem v oboru mlékař, mlékařské práce, případně profesní kvalifikace ve specializaci mlékař/mlékařka (29-036-H), sýrař/sýrařka (29-037-H) nebo faremní zpracovatel/zpracovatelka mléka (29-085-H). Na pozici dělníka v mlékárenské výrobě postačí základní vzdělání, na pozici mistra či laboranta mikrobiologické laboratoře je obvykle vyžadováno středoškolské vzdělání s maturitou v některém z chemických oborů. 
Jeřábník pracuje ve venkovním i vnitřním prostředí. Ve venkovním prostředí bývá před povětrnostními vlivy chráněn kabinou stroje, ve kterém se právě nachází. Při práci ve vnitřním prostřední na něj působní místní mikroklimatické podmínky a vlivy.  Nejvhodnějším vzděláním pro tuto profesi je střední vzdělání s výučním listem v oboru strojník nebo profesní kvalifikace jeřábník/jeřábnice tř. A (kód: 23-034-H). Požadavky na kvalifikaci jeřábníka upravuje čl. 5.3.2 ČSN ISO 12480-1 a čl. 3 ČSN ISO 9926-1. Jeřábník musí být zejména kompetentní, starší 18 let (mladší osoba může pracovat pod přímým dozorem kompetentní osoby pouze pro účely zácviku), zdravotně způsobilý v rozsahu ustanovení čl. 3 ČSN ISO 9926-1, vyškolený pro konkrétní typ jeřábu, které se rozdělují do tříd, a musí mít dostatečné znalosti o jeřábu, jeho ovládání a bezpečnostních zařízeních. Jedná-li se o jeřábníka, který převáží jeřáb po silnici, musí být také držitelem příslušného řidičského oprávnění
Činnosti na vnitřních i venkovních pracovištích. Střední vzdělání s výučním listem nebo úplné střední odborné v oboru elektrotechnika, elektronika, automatizační technika; další kvalifikační požadavky – odpovídající praxe v oboru, odborná způsobilost dle vyhlášky č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, § 5 - 7 (periodické zkoušky), příp. řidičský průkaz sk. B.
Práce je vykonávána zejména v uzavřených vnitřních prostorách výrobního charakteru vybavený výrobní linkou, místem pro skladování výrobků, ovládacími prvky linky, licím strojem či PC. V rámci výkonu práce se betonář může pohybovat i v nevýrobních prostorech (reporty hlášených poruch, vypracovávání protokolů oprav, evidence technických údajů, stanovování výrobních kapacit strojů). Práce bývá často prováděna ve směnném provozu. Při práci může docházet k zaujímání podmíněně přijatelných pracovních poloh (servisní práce, čištění).  Nejvhodnější přípravu pro tuto profesi poskytuje středoškolské vzdělání s výučním listem či střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou v oboru výroba stavebních materiálů nebo v oboru stavební provoz. Dále odborná způsobilost dle vyhlášky č. 77/1965 Sb., o výcviku, způsobilosti a registraci obsluh stavebních strojů (obsluha staveních strojů).
Kameník může práci vykonávat na vnitřních i vnějších pracovištích. Pracovní činnosti na vnitřních pracovištích (např. pracovní dílna, pracoviště druhých osob) zahrnují zpravidla zpracování kamene, při kterých se používá ruční nářadí, technická a strojní zařízení. Na vnějších pracovištích (venkovní prostory jako např. zahrady, okolí a fasády nemovitostí, hřbitovní plochy) se provádějí zpravidla práce spojené s opravami kamenných výrobků a instalací nových výrobků. V některých případech si kameník kámen i sám těží. Střední vzdělání s výučním listem v oboru kameník a kamenické práce v rámci klasifikace kmenových oborů vzdělání (kód 3654H) nebo profesní kvalifikace kameník rámcového vzdělávacího oboru (kód 36-54-H/01). 
Místo výkonu práce řidiče je v  celém rozsahu dopravní činnosti vykonáváno převážně uvnitř vozidla, částečně pak i  mimo něj, a  to zejména při opravách, čištění a nakládacích pracích. Řízení vozidla (např. autobusu) probíhá jak v  rámci dálkových, tak i  krátkých pracovních cest po dálnicích, silnicích i  místních komunikacích a účelových komunikacích.  Nejsou specifikovány konkrétní kvalifikační požadavky, avšak nezbytnou podmínkou pro výkon profese je získání řidičského oprávnění skupiny B (pro řízení vozidla do 9 pasažérů včetně řidiče), skupiny D (u vozidel s více jak 9 pasažéry) a získání profesního průkazu dle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Další podmínkou pro výkon profese je absolvování dopravně psychologického vyšetření. Jako nejvhodnější obor vzdělání je uváděno střední vzdělání s výučním listem v oboru automechanik, technické práce v autoservisu.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména vnitřní pracoviště (všechny prostory budov, kde dochází k montáži, demontáži, údržbě, opravám, kontrolám, revizím a oživování komunikačních rozvodů a zařízení). Práce bývá nezřídka vykonávána i ve venkovním prostředí (v závislosti na umístění daného zařízení). K nejčastěji používaným pracovním pomůckám patří ruční nářadí, měřící a diagnostické přístroje. Často se jedná o práci ve výškách. Pracovní činnosti probíhají jednak ve vymezené pracovní době, ale také v případě mimořádných událostí formou pracovní pohotovosti. Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru mechanik telekomunikační techniky, vhodné je i střední vzdělání s výučním listem v oboru mechanik elektronických zařízení, případně i střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru aplikovaná elektronika nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru telekomunikace.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou především venkovní prostory v okolí rybníků, sádek nebo přímo na vodě (resp. lodi), dále vnitřní prostory provozních objektů (např. výpustní šachty, prostory výtěru a odchovu ryb, sklady náčiní, dílny pro údržbu sítí, techniky a lodí). Při práci může rybníkář manipulovat s břemeny o různé hmotnosti, provádět úkony spojené s taháním (např. sítě při výlovu), ručním vedením malé zahradní mechanizace pro údržbu břehů (např. sekačky, vyžínače ad.), používat motorové nářadí a zařízení (např. křovinořezy, řetězové pily, štěpkovače, drtiče ad.), řídit motorové dopravní prostředky (auta, lodě, skútry, traktory). Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru chovatel zvířat, chovatelské a zpracovatelské práce, případně rybář nebo zemědělec–farmář. Pokud rybníkář provádí také regulované práce rybářského hospodáře, musí disponovat vysokoškolským vzděláním v oboru rybářství nebo hydrobiologie nebo zoologie se specializací na ichtyologii, případně mít ukončené střední odborné vzdělání s maturitou nebo vyšší odborné vzdělání ukončené absolutoriem v oborech zaměřených na rybářství.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména vnitřní pracoviště (dílny, haly), kde zámečník provádí práce spojené s kontrolou, údržbou, či revizemi strojních a technických zařízení (dále souhrnně jen „zařízení“) a dále práce spojené s opravami těchto zařízení nebo též výrobou strojních součástek, příslušenství, konstrukcí apod. Pracovní činnosti mohou být prováděny ve vymezeném časovém horizontu nebo ad hoc v případě nenadálých provozních událostí (např. porucha zařízení). Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zámečník, zámečnické práce a údržba. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru servis a opravy strojů a zařízení, střední vzdělání s výučním listem v oboru mechanik opravář, opravářské práce, střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru montáž strojů a zařízení a střední vzdělání s výučním listem v oboru klempíř, klempířské práce ve strojírenství.
Pracoviště se nacházejí nejčastěji v objektech určených pro chov zvířat (stáje, stání, boxy) a přilehlých zemědělských objektech a dále ve venkovních prostorech (pastviny, výběhy). Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru chovatel zvířat, chovatelské a zpracovatelské práce. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zemědělec, zemědělské práce.
Práce v truhlářských dílnách a dále na pracovištích, kde se provádí zejména montáž, demontáž, sestavování, opravy a rekonstrukce výrobků ze dřeva. Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru truhlář, truhlářské práce. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru nábytkářství nebo dřevařství.
Prakticky všechny vnitřní prostory objektů, včetně sociálních zařízení, komunikačních ploch, schodišť, kabin výtahů, skladovacích prostor, garáží, laboratoří atd., dále prostory bezprostředně přiléhající k objektům, jakými jsou chodníky, venkovní dvorany, schodiště apod. a také interiéry dopravních prostředků. Pro výkon jednoduchých ručních úklidových prací postačí základní vzdělání, popřípadě i neúplné základní vzdělání. Pro výkon prací vyžadujících znalost složitějších technologických postupů, ovládání strojních zařízení, používání nebezpečných chemických látek nebo práci ve výškách se doporučuje střední vzdělání bez maturitní zkoušky nebo výučního listu.