požár

Práce spočívá v zakládání a zřizování studní všech druhů, profilů a hloubek, rekonstrukce a oživování studní zpravidla na venkovních pracovištích. Nejvhodnější kvalifikací k výkonu povolání je střední vzdělání s výučním listem v oboru zedník, kamnář, zednické práce, stavební práce, vhodnou kvalifikací je i střední vzdělání s výučním listem v oboru silničář, silničářské práce, horník, hornické práce, železobetonář, železobetonářské práce, vodař-meliorátor, meliorátorské práce. Další možností je získání profesní kvalifikace podle zákona č. 179/2006 Sb.
Práce je vykonávána v náročném venkovním terénu, jakými jsou lesy, mýtiny, parky, zahrady apod. Obvykle se jedná o prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (prach, vlhko, teplo, chlad, hluk). Při práci může docházet k zaujímání podmíněně přijatelných pracovních poloh a ke zvýšené fyzické zátěži spojené s manipulací s těžkými břemeny, fyzicky náročnou prací. Nejvhodnějším vzděláním k výkonu povolání je střední vzdělání s výučním listem v oboru Lesní výroba, lesnické práce (není podmínkou). Vhodný je rovněž obor Lesní mechanizátor. V případě obsluhy těžebních strojů je potřebné příslušné řidičské oprávnění.
Dozorce zajišťuje dozorčí službu ve vazební věznici, věznici, ústavu zabezpečovací detence. Zajišťuje práva a povinnosti obviněných a odsouzených ve věznici, vazební věznici, ústavu zabezpečovací detence. Zpravidla se jedná o vnitřní prostory budov, které jsou vytápěné, osvětlené a větrané. Nejvhodnějším vzděláním pro výkon povolání dozorce je střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru bezpečnostně právní činnost (kód 6842M nebo kód 68-42-M/01). Další vhodnou kvalifikací je povinné vzdělávání a výcvik v rámci příslušných složek Ministerstva spravedlnosti.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou vnitřní prostory skladovacích hal, ve kterých dochází ke skladování, manipulaci a  přepravě zásilek různých velkostí a hmotností. V prostorách, ve kterých práce probíhá, se pohybují osoby nebo jiné dopravní/manipulační prostředky a dále jsou zde umístěna stacionární dopravní a skladovací zařízení. Pracoviště mohou být s řízenou teplotou. Existují však i pracoviště, která vytápěna ani klimatizována nejsou. Pracovní činnosti probíhají zejména ve vymezené pracovní době, přičemž k výkonu práce může docházet také v noci. Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou nebo s výučním listem v oboru vzdělávání Operátor skladování (66-53-H/010), nebo Pracovník/pracovnice evidence zásob zboží a materiálu (66-006-H), nebo Manipulant/manipulantka se zbožím a materiálem (kód: 66-05-H).
Řidič tramvaje na základě příslušného průkazu způsobilosti k  řízení drážního vozidla řídí kolejové vozidlo na tramvajové dráze a přepravuje bezpečně cestující v kolejové síti dopravce. Minimálním stupněm vzdělání je ukončené střední vzdělání s výučním listem strojního, elektrotechnického, stavebního nebo dopravního zaměření nebo ukončené základní vzdělání a odborná způsobilost k řízení drážního vozidla na dráze tramvajové dle vyhlášky č. 16/2012 Sb.
Pracovní činnost je prováděna převážně ve vymezených vnitřních prostorách různého druhu – kostely, kaple, fary, školy, zdravotnická zařízení, zařízení sociální péče, věznice, administrativní pracoviště apod. Terénní duchovní služba je poskytována také v domácnostech věřících (např. v rámci paliativní péče). Některé činnosti jsou vykonávány také ve venkovním prostředí (např. hřbitovy, poutní místa, lesy apod.), kde může docházet ke ztíženým pracovním podmínkám (vlhko, teplo, chlad). Součástí práce je také přejíždění na různá místa v rámci svěřené farnosti. Nejvhodnějším vzděláním je vysokoškolské vzdělání v některém z teologických oborů (v závislosti na vyznání – katolické, evangelické, husitské, pravoslavné, starokatolické, judaistika), případně v některém z oborů zaměřených na náboženskou výchovu, náboženské vědy nebo pastorační činnost. V rámci římskokatolické církve zahrnuje příprava ke kněžství také pobyt v semináři a jáhenský rok (celková doba přípravy činí 7 let). Pro samostatný výkon kněžství musí daná osoba získat svátost kněžství – v římskokatolické církvi existují tři stupně svěcení: jáhenské, kněžské a biskupské. Obvyklým kvalifikačním požadavkem je také řidičské oprávnění skupiny B dle zákona č. 361/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Práce je vykonávána v náročném venkovním terénu, kde jsou prováděny stavební práce. Obvykle se jedná o prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (prach, vlhko, teplo, chlad, hluk, vibrace). Strojník obsluhy stavebních strojů řídí, obsluhuje a udržuje stavební pracovní stroje a zařízení. Práce je dle potřeby vykonávaná za každého počasí a může být vykonávána i v noci. Nejvhodnější kvalifikací k výkonu povolání je střední vzdělání s výučním listem v oboru strojník, práce při obsluze strojů.
Místem výkonu práce jsou vnitřní prostory zlatnické/hodinářské dílny nebo prodejny s klenoty, které jsou zpravidla vytápěné nebo klimatizované. Bezprostředně k prostorám prodejny nebo dílny mohou náležet příruční sklady se zbožím nebo díly. Prodejna je vybavena nábytkem nebo skladovacími zařízeními, ve kterých je uskladněno vystavované zboží. Pracoviště je osvětleno zpravidla umělým osvětlením nebo i kombinací přirozeného a umělého osvětlení. Při práci je nejčastěji používáno ruční nářadí, méně často pak strojní zařízení v malorozměrovém provedení (mikrosoustruhy, gravírovací frézky, pásové mikropily, mikrovrtačky, kotoučové leštičky apod.). Práce je spojená jednak s náročností na rozlišení detailů, kdy je nutno rozlišit části pozorovaného předmětu za pomocí lup nebo zvětšovacích přístrojů a dále je náročná na jemnou motoriku prstů včetně jejich zatěžování způsobené častým držením drobného nářadí (šroubováčky, pinzety apod.).  Nejvhodnějším vzděláním je střední vzdělání s výučním listem v oboru výtvarné a uměleckořemeslné práce nebo v oboru hodinář, hodinářské práce případně profesní kvalifikace zlatník a klenotník nebo jemný mechanik.
Místem výkonu práce jsou vnitřní prostory prodejny, které jsou zpravidla vyhřívané nebo i klimatizované. Bezprostředně k prostorám prodejny často náleží příruční sklady se zbožím. V rámci přejímky zboží se může prodavač pohybovat i venkovních prostorách například na nakládací rampě, dvoře apod. Pracoviště je vybaveno nábytkem nebo skladovacími zařízeními, ve kterých je uskladněno zboží. Pracoviště je osvětleno zpravidla umělým osvětlením nebo i kombinací přirozeného a umělého osvětlení.  Nejvhodnějším vzděláním pro profesi je střední vzdělání s výučním listem v oboru prodavač, obchodník, obchodní provoz (číselník KKOV kód 6651H).
Pracoviště pro výkon profese pedikérka se nachází ve vnitřních prostorách staveb. Stavebně a provozně musejí být oddělené od jiných prostor, zejména bytových. Velikost provozovny se odvíjí od nabízených služeb a poskytované péče. Součástí pracovního prostoru je kromě pedikérského pracoviště zpravidla čekárna pro zákazníky, zázemí pro pracovníky a sociální zařízení. Nejvhodnější přípravu pro profesi pedikérka poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru osobní služby (KKOV 6941L) nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru osobní služby (KKOV 6941M). Vhodné jsou také akreditované vzdělávací kurzy (např. rekvalifikace), které vedou k získání požadované kvalifikace k výkonu povolání či specializace – pedikérka a nehtová designérka (69-025-H).
Pracovník v dřevozpracující výrobě vykonává práci na venkovních i vnitřních pracovištích. Na venkovních pracovištích dochází zpravidla k manipulaci se surovým dřevem nebo polotovary (předpřipravené řezivo), resp. jeho přepravě na vnitřní pracoviště pomocí manipulační techniky. Uvnitř výrobních hal/dílen pracovník manipuluje se dřevem (ručně nebo strojně) a připravuje ho ke strojnímu opracování (za použití pil, dlabaček, tloušťkovaček, brusek, CNC center, včetně používání ručního nářadí ad.). Součástí vnitřních pracovišť jsou i příruční sklady pro polotovary, výrobky, nářadí a popř. další potřebný materiál a zařízení. Materiál je skladován i volně na určených místech na pracovištích. Nejvhodnějším vzděláním je střední vzdělání s výučním listem v oboru truhlář, truhlářské práce (kód oboru KKOV 3356E) nebo v oboru dřevařská výroba (kód oboru RVP 33-57-E/01).
Práce je vykonávána v náročném venkovním terénu, kde jsou prováděny stavební, trhací nebo geologické práce. Obvykle se jedná o prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (prach, vlhko, teplo, chlad, hluk). Při práci může docházet k zaujímání podmíněně přijatelných pracovních poloh a ke zvýšené fyzické zátěži spojené s manipulací s těžkými břemeny, fyzicky náročnou prací.Nejvhodnější kvalifikací k výkonu povolání je střední vzdělání s výučním listem v oboru strojník, práce při obsluze strojů.
Práce lodníka nebo převozníka je vykonávána převážně na palubách, příp. v podpalubí plujícího plavidla, částečně pak i mimo plavidlo, a to zejména při opravách, vyvazování, naloďování/vyloďování, resp. při nakládacích/vykládacích pracích. Práce mimo plavidlo zahrnuje nejčastěji pohyb po březích, molech, lávkách, nábřežních zdech přístavů, pohyblivých můstcích přístavišť, pochozích lávkách plavebních komor nebo lodních zdvihadel, případně i po zamrzlé hladině (např. při bourání ledové celiny). Řízení plavidla probíhá z lodního můstku či kormidelny. Plavidla mohou být provozována na všech vnitrozemských vodních cestách anebo na vodních cestách námořního charakteru.  Nejvhodnějším vzděláním je střední vzdělání s výučním listem v oboru lodník (kód oboru 23-65-H/02), nebo v oboru strojník-lodní doprava (kód oboru 23-65-H/009). Alternativou je osvědčení o odborné způsobilosti k vedení a obsluze plavidel podle zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě (Průkaz způsobilosti lodníka, resp. Průkaz způsobilosti převozníka) udělené Státní plavební správou.
Chovatel včel a zpracovatel včelích produktů (dále souhrnně jen jako včelař) zajišťuje obsluhu včelstev v průběhu celého včelařského roku včetně zajištění dobrého zdravotního stavu včelstev a podmínek jejich rozvoje. Práce zahrnuje i získávání a další úpravy včelích produktů a výrobu výrobků z nich. Pro práci včelař používá drobné ruční nářadí (výroba, oprava, údržba konstrukcí úlů a jejich prvků).  Nejvhodnějším vzděláním pro profesi je střední vzdělání s výučním listem v oboru včelař (kód oboru 41-51-H/02). Alternativou je střední vzdělání s výučním listem v oboru zemědělec, zemědělské práce (kód oboru 4151H).
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména venkovní prostory na střešních rovinách a šikminách průmyslových i občanských staveb. Často se tak pohybuje a vykonává práci ve výškách v blízkosti volných okrajů střech nebo prosvětlovacích otvorů. Běžně se kominík pohybuje i v technologických prostorech uvnitř budov, včetně obydlí občanů. Práce při montáži, demontáži, opravách a čištění komínů je z povahy věci vykonávána od jara do podzimu během všech možných ztížených klimatických podmínek jako jsou např. teplo, chlad, déšť, bouřky. Ostatní práce na kouřovodech, kouřových kanálech, spalinových cestách, spotřebičích a dalších zařízení provádí celoročně. Práce je z povahy věci často vykonávána osamoceně. Při výkonu práce používá různé nástroje a nářadí, například kominické kartáče, koule a dráty, kominické univerzální klíče, teleskopická zrcátka, inspekční kamery, analyzátory CO, dýmovnice, komínové hřídele, zednické nářadí a nářadí pro práci s plechy. Pro dopravu na místo výkonu práce kominíci využívají motorová vozidla. Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru kominík, kominické práce (kód oboru KKOV 3656H). Další vzdělávání zahrnuje např. profesní kvalifikace Kominík – montáž komínů a komínových vložek (kód 36-017-H), Kominík – kontrola a čištění spalinových cest (kód 36-025-H), Kominík – měření spalin (kód 36-023-H) a Kominík – Revizní technik spalinových cest (kód 36-024-H).
Práce je vykonávána na pracovišti čerpací stanice pohonných hmot (látek), popřípadě v bezprostředním okolí. V rámci provozu čerpací stanice (ČS) je prováděna manipulace s nebezpečnými chemickými látkami a směsi (skladování, prodej pohonných hmot, motorových olejů, kapalin do ostřikovačů) a dalším sortimentem (potraviny, výrobky, příslušenství vozidel). Obsluha dále provádí kontrolu fyzického stavu veškerého vybavení a provozovaných zařízení ČS a v případě potřeby řeší MU (např. vznik požáru, přepadení).  Minimální požadavky představuje základní vzdělání a úspěšné složení kvalifikační zkoušky „Obsluha čerpací stanice s PHL“ (kód 69-022-H).
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména venkovní prostory na ulicích, pozemních komunikací a veřejných prostranstvích obce. Strážník pravidelně zasahuje i v budovách, včetně obydlí občanů obce, při řešení přestupků nebo v rámci prevence kriminality. Při provádění administrativních činností, podání vysvětlení nebo předvedení osoby je práce vykonávána také ve vnitřních prostorách objektů obecní policie. Práce je z povahy věci vykonávána celoročně během všech možných ztížených klimatických podmínek jako jsou např. teplo, chlad, déšť, bouřky, sníh a mráz. Při výkonu práce se používají služební zbraně a jiné donucovací prostředky (slzotvorné prostředky, obušek, pouta, technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla) v zájmu ochrany bezpečnosti jiné osoby nebo své vlastní, majetku nebo k zabránění výtržnosti, rvačce nebo jinému jednání, jímž je narušován veřejný pořádek. Pro svou práci strážníci využívají v závislosti na individuálním zařazení často motorová vozidla, jízdní kola, pily, generátory a resuscitační zařízení. Při své práci mohou zacházet se služebními zvířaty (psi, koně).Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru bezpečnostně právní činnost (kód oboru 68-42-M/01), vyhovující je i jakékoliv jiné střední vzdělání s maturitní zkouškou. Další kvalifikační požadavky jsou: trestní bezúhonnost, spolehlivost a osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů strážníka. Osvědčení s platností 5 let získá čekatel nebo strážník na základě úspěšného absolvování zkoušky před komisí Ministerstva vnitra.
Běžné činnosti převážně na vnitřních pracovištích, záchranné a hasební práce v budovách i ve volném terénu. Střední vzdělání s maturitní zkouškou, další kvalifikační požadavky – řidičský průkaz sk. B, odborná způsobilost hasičů dle vyhlášky č. 247/2001 Sb., osobnostní způsobilost dle vyhlášky č. 487/2004 Sb., fyzická způsobilost dle Pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 58/2008.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména staveniště a venkovní pracoviště novostaveb i stávajících staveb. Práce může být vykonávána i ve vnitřních prostorách budov při zdění nosných i nenosných příček a zdí vnitřních konstrukcí z pórobetonových tvárnic a cihel včetně povrchových úprav, osazování prefabrikátů montovaných vodorovných konstrukcí, překladů a schodišť a provádění omítek a jejich opravy. Práce je z povahy věci vykonávána v úrovni podlahy, ale často také ve výškách, a to na dočasných stavebních konstrukcí, pomocných lešení i žebřících. Práce je často vykonávána v prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (prach, vlhko, teplo, chlad, nepříznivé povětrnostní podmínky). K nejčastěji používaným pracovním pomůckám patří ruční nářadí (ruční pila, kladiva, zednické lžíce, zednické naběračky, špachtle, škrabáky, štětky, hladítka), elektrické ruční nářadí (elektrické míchadlo, přímá pila, úhlová bruska, vrtačka), stavební kolečko, jednoduchá pracovní a ochranná lešení, příp. osobní ochranné pracovní prostředky proti pádu z výšky. Nejvhodnější přípravu pro tuto profesi poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zedník, případně i nižší střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru zednické práce nebo nižší střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru stavební práce.
Místo výkonu práce řidiče je v  celém rozsahu dopravní činnosti vykonáváno převážně uvnitř vozidla, částečně pak i  mimo něj, a  to zejména při opravách, čištění a nakládacích pracích. Řízení vozidla (např. autobusu) probíhá jak v  rámci dálkových, tak i  krátkých pracovních cest po dálnicích, silnicích i  místních komunikacích a účelových komunikacích.  Nejsou specifikovány konkrétní kvalifikační požadavky, avšak nezbytnou podmínkou pro výkon profese je získání řidičského oprávnění skupiny B (pro řízení vozidla do 9 pasažérů včetně řidiče), skupiny D (u vozidel s více jak 9 pasažéry) a získání profesního průkazu dle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Další podmínkou pro výkon profese je absolvování dopravně psychologického vyšetření. Jako nejvhodnější obor vzdělání je uváděno střední vzdělání s výučním listem v oboru automechanik, technické práce v autoservisu.