ZÁKON
ze dne 2025,
kterým se mění zákon č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
ČÁST PRVNÍ
Změna zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
Čl. I
Zákon č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci), ve znění zákona č. 362/2007 Sb., zákona č. 189/2008 Sb., zákona č. 223/2009 Sb., zákona č. 365/2011 Sb., zákona č. 375/2011 Sb., zákona č. 225/2012 Sb., zákona č. 88/2016 Sb., zákona č. 250/2021 Sb. a zákona č. 284/2021 Sb., se mění takto:
- V § 3 odst. 2 písm. h) a v § 7 odst. 4 písm. f) se slovo „přípravků“ nahrazuje slovem „směsí“.
- V § 7 odstavec 2 včetně poznámky pod čarou č. 34 zní:
„(2) Překročí-li výsledky měření rizikových faktorů stanovené nejvyšší přípustné hodnoty, je zaměstnavatel povinen zjistit příčiny tohoto stavu a přijmout opatření k odstranění rizika pro zaměstnance. Nelze-li odstranit výskyt biologických činitelů skupin druhé až čtvrté podle zvláštního právního předpisu4), je zaměstnavatel povinen postupovat podle § 104 zákoníku práce, pokud se nepodaří snížit hodnoty rizikových faktorů pod stanovené nejvyšší přípustné hodnoty a odstranit tak riziko pro zaměstnance. Není-li možné ochranu zdraví zaměstnance zajistit opatřeními podle odstavce 1, popřípadě jinými opatřeními podle tohoto zákona nebo zvláštního právního předpisu34), je zaměstnavatel povinen zdroj rizikového faktoru vyřadit z provozu, a není-li to možné, práci zastavit.
_____________
34) Například zákon č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.“.
- V § 7 odst. 3 se za větu první vkládá věta „Kontrolovaným pásmem je zřetelně a viditelně označený prostor, stavebně oddělený od pracovního prostředí, je-li to možné, kde se provádějí činnosti, které na základě vyhodnocení rizika představují riziko pro zdraví a bezpečnost zaměstnanců, a který je zajištěný proti vstupu nepovolané osoby.“.
- Poznámka pod čarou č. 5 zní:
„5) § 40 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.“.
- V § 7 odst. 7 se za slova „zjišťování a hodnocení“ vkládají slova „ , kontrolovaná pásma“.
- V § 8 odst. 1 větě první se slova „s přípravky“ nahrazují slovy „se směsmi“.
- V § 8 odst. 1 větě druhé se slova „přípravky“ a „přípravku“ nahrazují slovem „směsi“.
- V § 9 odst. 3 písm. a) se slova „k tomu potřebné“ zrušují a na konci textu písmene a) se doplňují slova „které odpovídají požadavkům zkoušky z odborné způsobilosti podle § 10 odst. 1 v rozsahu odpovídajícímu odbornému nebo profesnímu zaměření činnosti zaměstnavatele,“.
- Poznámky pod čarou č. 7 až 10 se zrušují, a to včetně odkazů na tyto poznámky pod čarou.
- Poznámka pod čarou č. 11 zní:
„11) § 108 a 286 zákoníku práce.“.
- V § 9 odst. 7 se slova „2 odborně způsobilé osoby“ nahrazují slovy „1 odborně způsobilá osoba“.
- V § 9 se doplňuje odstavec 8, který zní:
„(8) Péče vedoucích zaměstnanců o bezpečnost a ochranu zdraví při práci podle § 101 odst. 2 a § 302 písm. c) zákoníku práce není odstavcem 3 dotčena.“.
- V § 10 odst. 2 písm. b) se za slovo „zaměření“ vkládají slova „nebo vysokoškolské vzdělání v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci“.
- V § 10 odst. 4 písmena a) a b) znějí:
„a) pro každý kalendářní rok vede v listinné nebo elektronické podobě chronologický seznam smluv o výkonu své činnosti jako odborně způsobilé fyzické osoby k zajišťování úkolů v prevenci rizik a koordinátora, který opatřuje svým jménem, popřípadě jmény a příjmením, a číslem osvědčení, a uchovává jej po dobu 5 let ode dne skončení kalendářního roku, k němuž byl veden,
- b) opatřuje zpracované dokumenty související s výkonem své činnosti, jako odborně způsobilé fyzické osoby k zajišťování úkolů v prevenci rizik a koordinátora, svým jménem, popřípadě jmény a příjmením, a číslem osvědčení, a“.
- V § 11 odst. 2 se písmeno b) zrušuje.
Dosavadní písmena c) až f) se označují jako písmena b) až e).
- Poznámka pod čarou č. 20 zní:
„20) § 159 odst. 1 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon.“.
- V § 14 odstavec 4 zní:
„(4) Zadavatel stavby je povinen vytvořit podmínky pro činnost koordinátora, předat koordinátorovi veškeré podklady a informace pro jeho činnost, zejména pro zpracování plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi (dále jen „plán“), včetně informace o fyzických osobách, které se mohou s jeho vědomím zdržovat na staveništi, a poskytovat mu potřebnou součinnost. Zadavatel stavby je dále povinen tento plán podepsat a zavázat všechny zhotovitele včetně osob podle § 12, popřípadě jiné osoby, k součinnosti s koordinátorem po celou dobu přípravy a realizace stavby a k plnění veškerých opatření stanovených koordinátorem. Ustanovení § 17 není větou první a druhou dotčeno.“.
- V § 14 se za odstavec 4 vkládají nové odstavce 5 až 7, které znějí:
„(5) Koordinátor po celou dobu svého určení stanovuje opatření k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a koordinuje
- a) spolupráci mezi zhotoviteli, a to včetně těch, kteří se na staveništi střídají,
- b) činnosti zhotovitelů za účelem ochrany zaměstnanců a prevence pracovních úrazů a rizik a
- c) vzájemnou informovanost zhotovitelů o aktuálním stavu prací a přijatých opatřeních pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví na staveništi.
(6) Povinnost koordinátora podle odstavce 5 se vztahuje také na osoby podle § 12.
(7) Koordinátor zajišťuje ode dne jeho určení povinnost zhotovitelů podle § 101 odst. 3 a 4 písm. a) zákoníku práce prostřednictvím průběžného seznamování zhotovitelů s plánem a jeho aktualizacemi.“.
Dosavadní odstavce 5 a 6 se označují jako odstavce 8 a 9.
- Poznámka pod čarou č. 21 zní:
„21) § 159 odst. 2 a 3 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 152/2023 Sb.“.
- V § 14 odst. 9 se na konci písmene b) slovo „nebo“ zrušuje, na konci písmene c) se doplňuje slovo „nebo“ a doplňuje se písmeno d), které včetně poznámky pod čarou č. 35 zní:
„d) sítí technické infrastruktury35)
- v elektroenergetice o nízkém napětí,
- v plynárenství o tlakové hladině do 4 bar,
- elektronických komunikací,
_________________
35) § 10 stavebního zákona.“.
- V § 15 odst. 2 se věty druhá a třetí nahrazují větami „Plán zpracovává a aktualizuje koordinátor. V plánu musí být uvedeny základní informace o stavbě a staveništi, pracovní postupy navrhované pro jednotlivé práce a pracovní činnosti s ohledem na rizika plánovaných prací, zahrnující konkrétní požadavky pro jejich bezpečné provádění, jejich předpokládané časové trvání a posloupnost nebo souběh; plán musí být přizpůsobován skutečnému stavu a podstatným změnám stavby během její realizace.“.
- V § 15 se za odstavec 2 vkládají nové odstavce 3 a 4, které včetně poznámek pod čarou č. 36 a 37 znějí:
„(3) Budou-li na staveništi vykonávány záchranné a likvidační práce v souvislosti s řešením mimořádné události podle zvláštního zákona36) nebo práce při odstraňování následků havárií, požárů, výbuchů a poruch zejména sítí a zařízení technické infrastruktury37), které představují závažné riziko ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob, majetku nebo životního prostředí, zajistí zadavatel stavby zpracování plánu v omezeném rozsahu tak, aby bylo zajištěno bezpečné a zdraví neohrožující provádění prací. Za plán v omezeném rozsahu se považují vypracované pracovní a technologické postupy pro záchranné a likvidační práce v souvislosti s řešením událostí uvedených ve větě první, na jejichž činnostech se dotčené osoby podílejí. Plán v omezeném rozsahu je na staveništi používán pouze do doby odstranění události, pro kterou byl zpracován. Tento plán v omezeném rozsahu zpracovává a aktualizuje koordinátor.
(4) Na práce údržby technologického zařízení, při níž nejsou prováděny stavební práce na staveništi, nelze-li je podle jejich povahy podřadit pod činnosti podle § 3 odst. 1, se plán nezpracovává.
_____________
36) Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
37) § 10 odst. 1 písm. b) zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 152/2023 Sb.“.
Dosavadní odstavec 3 se označuje jako odstavec 5.
- V § 15 se doplňuje odstavec 6, který včetně poznámky pod čarou č. 38 zní:
„(6) Koordinátor je povinen dát bezodkladně pokyn zhotoviteli nebo osobě podle § 12 k přerušení prací, pokud jsou fyzické osoby vystaveny bezprostřednímu ohrožení bezpečnosti, života nebo zdraví. Koordinátor o této skutečnosti informuje stavbyvedoucího38). Práce musí být přerušeny až do doby zjednání nápravy.
_________________
38) § 14 písm. f) zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 152/2023 Sb.“.
- V § 16 písm. a) se za slova „koordinátora o“ vkládá slovo „konkrétních“.
- V § 16 se na konci písmene b) tečka nahrazuje čárkou a doplňují se písmena c) a d), která znějí:
„c) plnit opatření stanovená koordinátorem a vyžadovat plnění těchto opatření od ostatních zhotovitelů včetně osob podle § 12, které pro ně vykonávají činnosti podle § 3 odst. 1,
- d) na pokyn koordinátora podle § 15 odst. 6 přerušit práci.“.
- V § 18 odst. 2 písm. a) se doplňuje bod 5, který zní:
„5. udělit zhotoviteli nebo osobě podle § 12 pokyn podle § 15 odst. 6,“.
- V § 20 odst. 1 větě třetí se slovo „Akreditace“ nahrazuje slovy „První akreditace“.
- V § 20 odst. 1 větě čtvrté se za slova „doba bude“ vkládá slovo „následně“.
- V § 20 odst. 2 se na konci textu věty první doplňují slova „a etický kodex zkušební komise (dále jen „projekt zkoušek“)“.
- V § 20 odst. 3 se věty druhá až čtvrtá zrušují.
- V § 20 se za odstavec 3 vkládají nové odstavce 4 až 7, které znějí:
„(4) Ministerstvo zruší akreditaci, jestliže
- a) akreditovaná podnikající fyzická nebo právnická osoba podle odstavce 1 vykonává akreditovanou činnost v rozporu s vydaným rozhodnutím o akreditaci,
- b) odborný garant držitele akreditace nebo členové zkušební komise neplní své povinnosti podle udělené akreditace v souladu s právními předpisy, nebo
- c) testové nebo ústní otázky pro zkoušku nebo periodickou zkoušku z odborné způsobilosti nejsou aktualizovány podle účinné právní úpravy ke dni nabytí její účinnosti.
(5) Ministerstvo dále zruší akreditaci, jestliže
- a) držitel akreditace přestane splňovat podmínky pro udělení akreditace,
- b) akreditace byla udělena na základě nepravdivých údajů,
- c) změna podmínek způsobu, obsahu a provádění zkoušek způsobí ohrožení kvality vykonávané činnosti držitelem akreditace,
- d) držitel akreditace nemá po dobu delší než 60 kalendářních dnů po sobě jdoucích odborného garanta, nebo
- e) držitel akreditace o zrušení akreditace požádá.
(6) Ministerstvo může akreditaci zrušit, jestliže držitel akreditace
- a) poruší povinnost informovat ministerstvo o změnách, které nastaly v době platnosti akreditace pro provádění zkoušek odborné způsobilosti a které se týkají držitele akreditace nebo odborného garanta,
- b) poruší povinnost postupovat při ověřování odborné způsobilosti zkouškou v souladu s příslušnou písemnou dokumentací o způsobu, obsahu, průběhu, hodnocení a výsledku zkoušek z odborné způsobilosti,
- c) v době pozastavení platnosti akreditace pro provádění zkoušek odborné způsobilosti nadále vykonává činnosti spočívající v ověřování odborné způsobilosti, nebo
- d) vydá osvědčení v rozporu se schváleným postupem v projektu.
(7) Akreditace je nepřevoditelná a nepřechází na právního nástupce.“.
Dosavadní odstavce 4 až 7 se označují jako odstavce 8 až 11.
- Poznámka pod čarou č. 30 zní:
„30) Zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), ve znění pozdějších předpisů.“.
- V § 20 odst. 11 se text „písm. f)“ nahrazuje textem „písm. e)“.
Čl. II
Přechodná ustanovení
- Osoba, které byla přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona udělena akreditace, je povinna do 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona podat žádost o změnu akreditace, jejíž součástí bude etický kodex zkušební komise podle § 20 odst. 2 zákona č. 309/2006 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Marným uplynutím této lhůty akreditace zaniká.
- Povinnost předložit etický kodex zkušební komise podle § 20 odst. 2 zákona č. 309/2006 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, má též osoba, k jejíž žádosti bylo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona zahájeno řízení o udělení akreditace a toto řízení nebylo do dne nabytí účinnosti tohoto zákona pravomocně skončeno.
ČÁST DRUHÁ
Změna zákona o inspekci práce
Čl. III
Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění zákona č. 230/2006 Sb., zákona č. 264/2006 Sb., zákona č. 213/2007 Sb., zákona č. 362/2007 Sb., zákona č. 294/2008 Sb., zákona č. 382/2008 Sb., zákona č. 281/2009 Sb., zákona č. 73/2011 Sb., zákona č. 341/2011 Sb., zákona č. 350/2011 Sb., zákona č. 365/2011 Sb., zákona č. 367/2011 Sb., zákona č. 64/2014 Sb., zákona č. 136/2014 Sb., zákona č. 247/2014 Sb., zákona č. 250/2014 Sb., zákona č. 81/2015 Sb., zákona č. 47/2016 Sb., zákona č. 88/2016 Sb., zákona č. 93/2017 Sb., zákona č. 205/2017 Sb., zákona č. 206/2017 Sb., zákona č. 225/2017 Sb., zákona č. 327/2017 Sb., zákona č. 176/2019 Sb., zákona č. 285/2020 Sb., zákona č. 250/2021 Sb., zákona č. 284/2021 Sb., zákona č. 358/2022 Sb., zákona č. 172/2023 Sb., zákona č. 281/2023 Sb., zákona č. 303/2023 Sb., zákona č. 408/2023 Sb., zákona č. 230/2024 Sb., zákona č. 470/2024 Sb., zákona č. 84/2025 Sb. a zákona č. 120/2025 Sb., se mění takto:
- V § 17 odst. 1 a § 30 odst. 1 písmeno z) zní:
„z) nesplní některou z povinností zhotovitele podle § 16 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,“.
Poznámka pod čarou č. 62d se zrušuje.
- V § 17 odst. 1 písm. za) a § 30 odst. 1 písm. za) se za slova „podle § 10 odst. 4“ vkládá text „ , § 14 odst. 5“.
- V § 17 odst. 1 písm. zf) a § 30 odst. 1 písm. zd) se za text „odst. 2“ vkládají slova „nebo 3“.
- V § 17 odst. 1 písmeno zg) zní:
„zg) v rozporu s § 14 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nezajistí součinnost všech zhotovitelů včetně osob podle § 12 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, popřípadě jiné osoby, s koordinátorem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi při přípravě a realizaci stavby,“.
- V § 17 odst. 1 se doplňují písmena zh) a zi), která znějí:
„zh) v rozporu s § 14 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nezajistí podepsání plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi,
- zi) v rozporu s § 14 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nezajistí, aby byli všichni zhotovitelé včetně osob podle § 12 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, popřípadě jiné osoby, vázáni plněním opatření stanovených koordinátorem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi.“.
- V § 17 odst. 2 písm. b) se slova „ , zd), ze), zf) a zg)“ nahrazují slovy „a zd) až zi)“.
- V § 30 odst. 1 písmeno ze) zní:
„ze) v rozporu s § 14 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nezajistí součinnost všech zhotovitelů včetně osob podle § 12 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, popřípadě jiné osoby, s koordinátorem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi při přípravě a realizaci stavby,“.
- V § 30 odst. 1 se doplňují písmena zf) a zg), která znějí:
„zf) v rozporu s § 14 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nezajistí podepsání plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi,
- zg) v rozporu s § 14 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nezajistí, aby byli všichni zhotovitelé včetně osob podle § 12 zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, popřípadě jiné osoby, vázáni plněním opatření stanovených koordinátorem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi.“.
- V § 30 odst. 2 písm. b) se slova „ , zc), zd) a ze)“ nahrazují slovy „a zc) až zg)“.
ČÁST TŘETÍ
Změna zákoníku práce
Čl. IV
V § 105 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění zákona č. 185/2011 Sb. a zákona č. 365/2011 Sb., odstavec 7 zní:
„(7) Vláda stanoví nařízením
- a) členění pracovních úrazů,
- b) způsob evidence úrazů a její náležitosti,
- c) způsob ohlášení pracovního úrazu a jeho náležitosti,
- d) způsob zasílání záznamu o úrazu a jeho náležitosti,
- e) okruh orgánů a institucí, kterým se ohlašuje pracovní úraz a zasílá záznam o úrazu.“.
ČÁST čtvrtá
Změna zákona o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení
Čl. V
Zákon č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, se mění takto:
- V § 6 se na konci odstavce 1 tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno h), které zní:
„h) provádí vzdělávací činnost v rozsahu § 1 odst. 1 písm. a), c) a d) a vydává doklad o absolvování tohoto vzdělávání.“.
- V § 13 se na konci odstavce 1 tečka nahrazuje čárkou a doplňují se písmena p) a q), která znějí:
„p) prováděním vzdělávací činnosti v rozsahu § 1 odst. 1 písm. a), c) a d) a vydáním dokladu o absolvování tohoto vzdělávání,
- q) vydáním každé stránky opisu dokladu o absolvování vzdělávání podle písmena p).“.
- V § 14 se na konci odstavce 1 tečka nahrazuje čárkou a doplňují se písmena p) a q), která znějí:
„p) § 13 odst. 1 písm. p) nejvýše 4 100 Kč,
- q) 13 odst. 1 písm. q) nejvýše 200 Kč.“.
ČÁST pátá
ÚČINNOST
Čl. VI
Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení, s výjimkou části třetí, která nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2026.