Řízení pracovního stresu – Chcete-li ušetřit, vsaďte na zdraví zaměstnanců

Vydáno: 2 minuty čtení

Kampaň CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA ZDRAVÍ ZAMĚSTNANCŮ

ŘÍZENÍ PRACOVNÍHO STRESU

V České republice je pracovní stres považován za negativní u 49 % zaměstnanců, projevy klinicky závažné deprese postihují téměř 7 % a lehké depresivní obtíže se týkají až 30 % pracovní populace. Řízení psychosociálních rizik vedoucích ke stresu na pracovišti zahrnuje stejné základní principy a postupy jako pro ostatní nebezpečí a rizika na pracovišti.

PSYCHOSOCIÁLNÍ RIZIKA A PRACOVNÍ STRES

Psychosociální rizika související s prací jsou souborem rizik, která ovlivňují zaměstnance. Tato rizika mohou mít škodlivé dopady na sociální, psychické i fyzické zdraví, jako je například pracovní stres vedoucí k syndromu vyhoření nebo problémy s pohybovým aparátem. Psychosociální rizika tak mohou mít vliv nejen na zdraví zaměstnanců, ale rovněž i na prosperitu samotné firmy. Z tohoto důvodu se organizace začínají zaměřovat i na podporu a řízení duševního zdraví zaměstnanců.

ZÁKONNÁ POVINNOST ZAMĚSTNAVATELE 

Zaměstnavatelé mají zákonnou povinnost vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění nebo minimalizování. To se týká i psychosociálních rizik.

NÁKLADY ZAMĚSTNAVATELE SPOJENÉ S PSYCHOSOCIÁLNÍMI RIZIKY

Pokud zaměstnavatel neřeší psychosociální rizika, mohou náklady na jednoho zaměstnance přesáhnout 100 000 Kč ročně. Například pracovní neschopnost pro poruchy duševního zdraví, které mohou být jedním z důsledků působení psychosociálních rizik, může trvat i více než 100 dnů.

HODNOCENÍ RIZIK V PĚTI KROCÍCH:

  • Krok č. 1: Určení rizik a ohrožených osob
  • Krok č. 2: Vyhodnocení rizik a jejich seřazení podle priorit
  • Krok č. 3: Rozhodnutí o preventivním opatření
  • Krok č. 4: Přijetí opatření
  • Krok č. 5: Sledování a přezkum situace

Zapojení zaměstnanců a jejich zástupců do každé fáze procesu je zásadní pro úspěch. Hodnocení rizik na pracovišti by nemělo být jednorázovou záležitostí. Mělo by se jednat o kontinuální proces, kdy se rizika pravidelně přezkoumávají v určených časových intervalech nebo při jakékoliv změně na pracovišti.

 

Stres na pracovišti = vyšší náklady pro firmu

Návratnost každé koruny investované do BOZP může být i více než dvojnásobná.