pád z výšky

Stavěč lezeckých cest vykonává svou profesi na lezeckých a boulderových stěnách (ve vnitřních i venkovních prostorách). Stavění cest pro bouldering: Stavěči staví bouldery na lezeckých stěnách určených pro bouldering do výšky 4-5 metrů nad zemí a pracují na žebříku. Stavění cest pro lezení s lanem: Stavěči staví cesty na lezeckých stěnách určených pro lezení s lanem. Lezecké cesty jsou většinou dlouhé okolo 15 metrů a stavěčim pracují ve visu na laně nebo na pojízdné zdvihací pracovní plošině. Ve venkovním prostředí může být stavěč vystaven působení mikroklimatických podmínek (teplo, chlad, vítr, déšť apod.). Pro stavění závodů organizovaných Českým horolezeckým svazem je potřebné absolvovat stavěčský kurz a být držitelem národní stavěčské licence. Pro běžné komerční stavění se kurz nepožaduje. Dalšími kvalifikačními požadavky mohou být školení pro práce ve výškách a školení obsluhy pojízdných pracovních zdvihacích plošin. Stavěči lezeckých cest zpravidla pracují jako osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ).
Práce je vykonávána v náročném venkovním terénu, jakými jsou lesy, mýtiny, parky, zahrady apod. Obvykle se jedná o prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (prach, vlhko, teplo, chlad, hluk). Při práci může docházet k zaujímání podmíněně přijatelných pracovních poloh a ke zvýšené fyzické zátěži spojené s manipulací s těžkými břemeny, fyzicky náročnou prací. Nejvhodnějším vzděláním k výkonu povolání je střední vzdělání s výučním listem v oboru Lesní výroba, lesnické práce (není podmínkou). Vhodný je rovněž obor Lesní mechanizátor. V případě obsluhy těžebních strojů je potřebné příslušné řidičské oprávnění.
Pracovní činnost je prováděna buď ve vnitřních prostorách bazénů a aquaparků, nebo ve venkovních prostorách koupališť s organizovaným provozem. Jedná se o prostory, kde může docházet ke ztíženým pracovním podmínkám (vlhko, teplo, sluneční záření, hluk) a kde je zvýšené riziko vzniku úrazu v důsledku uklouznutí, pádu nebo napadení bodavým hmyzem. Práce je vykonávána pouze v denní dobu. Pro tuto profesi je doporučeno střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) nebo vyšší odborné vzdělání v oboru tělesná kultura, bakalářský studijní program ve skupině oborů tělesná kultura, tělovýchova a sport, a vyšší odborné vzdělání ve skupině oborů zdravotnictví. Vhodné vzdělání a odbornou praxi poskytuje také studijní obor zdravotnický záchranář (DiS. nebo Bc.), případně profesní kvalifikace Plavčík/plavčice (kód 74-008-H), anebo výcvikový kurz plavčík-záchranář. Zaměstnanec musí mít kladný vztah k vodě, perfektní plavecké schopnosti, fyzickou zdatnost a obratnost, nebojácnost, rychlou reakci, být spolehlivý a ukázněný. Musí disponovat znalostí postupů pro záchranu tonoucího a pro resuscitaci a být psychicky odolný. Je doporučováno, aby zaměstnanec byl držitelem průkazu způsobilosti v poskytování základní první pomoci, nebo průkazu způsobilosti v poskytování rozšířené první pomoci, nebo osvědčení o znalosti osobních záchranných technik.
Práce je zpravidla vykonávána ve vyhloubených jamách, výkopech nebo nad volnou hloubkou. Práce může být vykonávána v prostředí se ztíženými pracovními podmínkami jako je prach, vysoká tepla okolního vzduchu nebo nedostatečná viditelnost. Pro hloubení pracovních jam/výkopů se používají pohyblivé stavební stroje, mechanizace a ruční nástroje a nářadí. Pochozí i pojezdové komunikace na pracovišti bývají zpravidla nezpevněné a nerovné. Při práci ve výkopech jsou pracovníci ohrožování např. sesuvem zeminy nebo zřícením stavebních konstrukcí.  Nejvhodnějším vzděláním pro tuto pozici je vysokoškolské vzdělání v oboru archeologie (kódy oboru např. 7105T001, 7105T002, 7105R003, 7105R004).
Pracovní činnost je prováděna převážně ve vymezených vnitřních prostorách různého druhu – kostely, kaple, fary, školy, zdravotnická zařízení, zařízení sociální péče, věznice, administrativní pracoviště apod. Terénní duchovní služba je poskytována také v domácnostech věřících (např. v rámci paliativní péče). Některé činnosti jsou vykonávány také ve venkovním prostředí (např. hřbitovy, poutní místa, lesy apod.), kde může docházet ke ztíženým pracovním podmínkám (vlhko, teplo, chlad). Součástí práce je také přejíždění na různá místa v rámci svěřené farnosti. Nejvhodnějším vzděláním je vysokoškolské vzdělání v některém z teologických oborů (v závislosti na vyznání – katolické, evangelické, husitské, pravoslavné, starokatolické, judaistika), případně v některém z oborů zaměřených na náboženskou výchovu, náboženské vědy nebo pastorační činnost. V rámci římskokatolické církve zahrnuje příprava ke kněžství také pobyt v semináři a jáhenský rok (celková doba přípravy činí 7 let). Pro samostatný výkon kněžství musí daná osoba získat svátost kněžství – v římskokatolické církvi existují tři stupně svěcení: jáhenské, kněžské a biskupské. Obvyklým kvalifikačním požadavkem je také řidičské oprávnění skupiny B dle zákona č. 361/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Jeřábník pracuje ve venkovním i vnitřním prostředí. Ve venkovním prostředí bývá před povětrnostními vlivy chráněn kabinou stroje, ve kterém se právě nachází. Při práci ve vnitřním prostřední na něj působní místní mikroklimatické podmínky a vlivy.  Nejvhodnějším vzděláním pro tuto profesi je střední vzdělání s výučním listem v oboru strojník nebo profesní kvalifikace jeřábník/jeřábnice tř. A (kód: 23-034-H). Požadavky na kvalifikaci jeřábníka upravuje čl. 5.3.2 ČSN ISO 12480-1 a čl. 3 ČSN ISO 9926-1. Jeřábník musí být zejména kompetentní, starší 18 let (mladší osoba může pracovat pod přímým dozorem kompetentní osoby pouze pro účely zácviku), zdravotně způsobilý v rozsahu ustanovení čl. 3 ČSN ISO 9926-1, vyškolený pro konkrétní typ jeřábu, které se rozdělují do tříd, a musí mít dostatečné znalosti o jeřábu, jeho ovládání a bezpečnostních zařízeních. Jedná-li se o jeřábníka, který převáží jeřáb po silnici, musí být také držitelem příslušného řidičského oprávnění
Práce lodníka nebo převozníka je vykonávána převážně na palubách, příp. v podpalubí plujícího plavidla, částečně pak i mimo plavidlo, a to zejména při opravách, vyvazování, naloďování/vyloďování, resp. při nakládacích/vykládacích pracích. Práce mimo plavidlo zahrnuje nejčastěji pohyb po březích, molech, lávkách, nábřežních zdech přístavů, pohyblivých můstcích přístavišť, pochozích lávkách plavebních komor nebo lodních zdvihadel, případně i po zamrzlé hladině (např. při bourání ledové celiny). Řízení plavidla probíhá z lodního můstku či kormidelny. Plavidla mohou být provozována na všech vnitrozemských vodních cestách anebo na vodních cestách námořního charakteru.  Nejvhodnějším vzděláním je střední vzdělání s výučním listem v oboru lodník (kód oboru 23-65-H/02), nebo v oboru strojník-lodní doprava (kód oboru 23-65-H/009). Alternativou je osvědčení o odborné způsobilosti k vedení a obsluze plavidel podle zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě (Průkaz způsobilosti lodníka, resp. Průkaz způsobilosti převozníka) udělené Státní plavební správou.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména venkovní prostory na střešních rovinách a šikminách průmyslových i občanských staveb. Často se tak pohybuje a vykonává práci ve výškách v blízkosti volných okrajů střech nebo prosvětlovacích otvorů. Běžně se kominík pohybuje i v technologických prostorech uvnitř budov, včetně obydlí občanů. Práce při montáži, demontáži, opravách a čištění komínů je z povahy věci vykonávána od jara do podzimu během všech možných ztížených klimatických podmínek jako jsou např. teplo, chlad, déšť, bouřky. Ostatní práce na kouřovodech, kouřových kanálech, spalinových cestách, spotřebičích a dalších zařízení provádí celoročně. Práce je z povahy věci často vykonávána osamoceně. Při výkonu práce používá různé nástroje a nářadí, například kominické kartáče, koule a dráty, kominické univerzální klíče, teleskopická zrcátka, inspekční kamery, analyzátory CO, dýmovnice, komínové hřídele, zednické nářadí a nářadí pro práci s plechy. Pro dopravu na místo výkonu práce kominíci využívají motorová vozidla. Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru kominík, kominické práce (kód oboru KKOV 3656H). Další vzdělávání zahrnuje např. profesní kvalifikace Kominík – montáž komínů a komínových vložek (kód 36-017-H), Kominík – kontrola a čištění spalinových cest (kód 36-025-H), Kominík – měření spalin (kód 36-023-H) a Kominík – Revizní technik spalinových cest (kód 36-024-H).
Charakteristickým místem výkonu práce jsou ambulantní a operační části zdravotnických zařízení různého typu, nemocnic a klinik. Odborná způsobilost k výkonu povolání zubního lékaře se v souladu s ustanovením § 7 zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání zubního lékaře, získává absolvováním nejméně pětiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním programu zubní lékařství, anebo stomatologie, pokud byl zahájen nejpozději v akademickém roce 2003/2004. Práci s ionizujícím zářením smí vykonávat pouze radiační pracovníci kategorie A podle § 61 odst. 5 zákona č. 263/2016 Sb
Práce je vykonávána na pracovištích, kde se provádí hornická činnost nebo činnosti prováděné hornickým způsobem na povrchu nebo v podzemí, dále na staveništích (demoliční práce) a v náročném venkovním terénu, kde jsou prováděny vrtné nebo geofyzikální práce, odstřely pařezů, balvanů, vystřelování jam, rozstřelování ledu a zmrzlé horniny apod. Obvykle se jedná o prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (prach, vlhko, teplo, chlad, hluk). Při práci může docházet k zaujímání podmíněně přijatelných pracovních poloh a  ke zvýšené fyzické zátěži spojené s  manipulací s  těžkými břemeny, fyzicky náročnou prací (např. nabíjení vrtů a  komor trhavinou a utěsňování náloží). Nejvhodnějším vzděláním pro profesi je střední vzdělání s maturitou v oboru Geotechnika (21-42-M/01). Další možnou alternativou je minimálně základní vzdělání a úspěšné složení zkoušky odborné způsobilosti pro výkon funkce střelmistra podle § 34 zákona č. 61/1988 Sb.
Práce se provádějí ve vnitřních i venkovních prostorách, přičemž práce může být prováděna ve zvýšené pracovní poloze (např. práce na žebříku) nebo ve výšce (např. práce v závěsu na laně). K práci se používá ruční nářadí, včetně elektrického, dále pracovní pomůcky a technická zařízení (např. žebříky, pojízdná lešení) a různé druhy nátěrových hmot. Při práci se používají osobní ochranné pracovní prostředky (např. při broušení nebo odmašťování prostředky pro ochranu kůže, zraku, sluchu, dýchacích orgánů) nebo technická zařízení (vzduchotechnická zařízení pro nucenou výměnu vzduchu).  Nejvhodnějším vzděláním pro profesi je střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru malíř a lakýrník (kód oboru 39-41-H/01); malířské a natěračské práce (kód oboru 3657E); štukatér, štukatérské práce (kód oboru 3663H); lakýrník, lakýrnické práce (kód oboru 2361H).
Práce je vykonávána zejména v uzavřených vnitřních prostorách výrobního charakteru vybavený výrobní linkou, místem pro skladování výrobků, ovládacími prvky linky, licím strojem či PC. V rámci výkonu práce se betonář může pohybovat i v nevýrobních prostorech (reporty hlášených poruch, vypracovávání protokolů oprav, evidence technických údajů, stanovování výrobních kapacit strojů). Práce bývá často prováděna ve směnném provozu. Při práci může docházet k zaujímání podmíněně přijatelných pracovních poloh (servisní práce, čištění).  Nejvhodnější přípravu pro tuto profesi poskytuje středoškolské vzdělání s výučním listem či střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou v oboru výroba stavebních materiálů nebo v oboru stavební provoz. Dále odborná způsobilost dle vyhlášky č. 77/1965 Sb., o výcviku, způsobilosti a registraci obsluh stavebních strojů (obsluha staveních strojů).
Charakteristickým místem výkonu práce jsou objekty čistíren odpadních vod. Pracoviště mohou být vybavena technickými zařízeními, jako jsou čerpadla, kompresory, aerátory, pasové nebo šnekové dopravníky, míchadla, dmychadla, lisy na lisování kalu a další technická zařízení. Práce jsou prováděny ve vnitřním i venkovním prostředí. Ve větších ČOV pracuje obsluha v nepřetržitém režimu; v menších ČOV obsluha provádí pracovní činnost pouze ve dne v rámci pravidelných opakujících se úkonů. Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru montér-vodopotrubář, nebo v oboru montér vodovodů a kanalizací a obsluha vodárenských zařízení. Vhodné je také střední vzdělání s výučním listem v jiných technicky zaměřených oborech například v oboru elektrikář, elektrotechnické práce, mechanik opravář, strojník apod. Potřebnou kvalifikaci je možné také získat absolvováním akreditovaného kurzu profesní kvalifikace strojník pro obsluhu čistírny odpadních vod. Obvyklým kvalifikačním požadavkem pro výkon této práce je také řidičské oprávnění skupiny B dle zákona č. 361/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Běžné činnosti převážně na vnitřních pracovištích, záchranné a hasební práce v budovách i ve volném terénu. Střední vzdělání s maturitní zkouškou, další kvalifikační požadavky – řidičský průkaz sk. B, odborná způsobilost hasičů dle vyhlášky č. 247/2001 Sb., osobnostní způsobilost dle vyhlášky č. 487/2004 Sb., fyzická způsobilost dle Pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 58/2008.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména staveniště a venkovní pracoviště novostaveb i stávajících staveb. Práce může být vykonávána i ve vnitřních prostorách budov při zdění nosných i nenosných příček a zdí vnitřních konstrukcí z pórobetonových tvárnic a cihel včetně povrchových úprav, osazování prefabrikátů montovaných vodorovných konstrukcí, překladů a schodišť a provádění omítek a jejich opravy. Práce je z povahy věci vykonávána v úrovni podlahy, ale často také ve výškách, a to na dočasných stavebních konstrukcí, pomocných lešení i žebřících. Práce je často vykonávána v prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (prach, vlhko, teplo, chlad, nepříznivé povětrnostní podmínky). K nejčastěji používaným pracovním pomůckám patří ruční nářadí (ruční pila, kladiva, zednické lžíce, zednické naběračky, špachtle, škrabáky, štětky, hladítka), elektrické ruční nářadí (elektrické míchadlo, přímá pila, úhlová bruska, vrtačka), stavební kolečko, jednoduchá pracovní a ochranná lešení, příp. osobní ochranné pracovní prostředky proti pádu z výšky. Nejvhodnější přípravu pro tuto profesi poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zedník, případně i nižší střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru zednické práce nebo nižší střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru stavební práce.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména staveniště a  venkovní pracoviště na plochých a  šikmých střechách (všechny místa, kde dochází k  pokládání, upevňování, opravám a rozebírání střešní krytiny a izolačních materiálů). Práce může být vykonávána i ve vnitřních prostorech budov, např. podkroví, při zhotovování tepelných izolací a hydroizolací střešní konstrukce, při přípravných pracích nebo při montáži střešních oken a střešních prostupů. Práce je z povahy věci vykonávána téměř vždy ve výškách, a to na rovných, šikmých i strmých plochách. Práce je často vykonávána v prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (prach, vlhko, teplo, chlad). K nejčastěji používaným pracovním pomůckám patří ruční nářadí, elektrické ruční nářadí, jednoduchá pracovní a ochranná lešení. Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru pokrývač, vhodné je i nižší střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru pokrývačské práce.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména vnitřní pracoviště (všechny prostory budov, kde dochází k montáži, demontáži, údržbě, opravám, kontrolám, revizím a oživování komunikačních rozvodů a zařízení). Práce bývá nezřídka vykonávána i ve venkovním prostředí (v závislosti na umístění daného zařízení). K nejčastěji používaným pracovním pomůckám patří ruční nářadí, měřící a diagnostické přístroje. Často se jedná o práci ve výškách. Pracovní činnosti probíhají jednak ve vymezené pracovní době, ale také v případě mimořádných událostí formou pracovní pohotovosti. Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru mechanik telekomunikační techniky, vhodné je i střední vzdělání s výučním listem v oboru mechanik elektronických zařízení, případně i střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru aplikovaná elektronika nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru telekomunikace.
Typickým místem výkonu práce jsou vnitřní pracoviště, zejména učebny, školní dílny anebo jiné k tomu vyhrazené prostory. K nejčastěji používaným pracovním pomůckám patří ruční nářadí (včetně elektrického), strojní zařízení (všeobecně elektrická, tlaková, plynová, zdvihací) a technická zařízení (např. vybavení pracovišť). S ohledem na vyučovaný obor se charakteristiky pracovního místa a jeho vybavení mohou lišit. Vyšší odborné vzdělání ve skupině příslušného oboru, nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a střední vzdělání s maturitní zkouškou bez vyučení, jinou alternativu dále představuje bakalářský studijní program ve skupině příslušného oboru.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména čerpací stanice, úpravny vody, čistírny odpadních vod, vodní díla (přehrady, vodní elektrárny atd.). Pracoviště mohou být vybavena technickými zařízeními, jako jsou tlakové nádoby, pasové nebo šnekové dopravníky, točivé stroje (čerpadla), lisy na lisování kalu a další technická zařízení. Práce jsou prováděny ve vnitřním i venkovním prostředí. Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem montér vodovodů a kanalizací a obsluha vodárenských zařízení. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru montér-vodopotrubář, střední vzdělání s výučním listem v oboru elektrikář, střední vzdělání s výučním listem v oboru mechanik opravář a střední vzdělání s výučním listem v oboru strojní mechanik.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména vnitřní pracoviště (dílny), kde se provádějí práce spojené s kontrolou, údržbou, nebo opravou zemědělských strojů a mechanizace. Pracoviště mohou být vybavena nejrůznější mechanizací a technickými zařízeními (např. zvedací plošiny, obráběcí stroje, svářecí soupravy, kladkostroje, apod.). Dle charakteru práce může být pracovní činnost prováděna i ve venkovním prostředí (např. v areálu podniku, na poli).  Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru opravář zemědělských strojů, opravářské práce. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru automechanik, technické práce v autoservisu a střední vzdělání s výučním listem v oboru opravář zemědělských strojů, opravářské práce.