skladování - strana 2

Charakteristickým místem výkonu práce jsou vnitřní pracoviště, ve kterých dochází ke skladování a k výrobním procesům finálního produktu. Manipulace s břemeny se provádí ručně anebo pomocí manipulační techniky. V prostorách, ve kterých práce probíhá, se pohybují i osoby nebo jiné dopravní/manipulační prostředky a dále jsou zde umístěna stacionární strojní zařízení. Pracoviště jsou zpravidla vytápěna i klimatizována. Existují však i pracoviště, která vytápěna ani klimatizována nejsou. Pracovní činnosti probíhají zejména ve vymezené pracovní době, přičemž k výkonu práce může docházet i v noci. Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru logistik výroby, vhodné je i střední vzdělání s výučním listem v oboru logistik skladových operací.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména venkovní pracoviště (pole, sady, zahrady, ovocnářské školky, chmelnice, vinice apod.). V některých případech může být práce prováděna i na vnitřních pracovištích (skleníky, fóliovníky, šlechtitelské stanice apod.). K nejčastěji používaným pracovním pomůckám patří ruční nářadí a dále je používána zemědělská mechanizace (sklízecí a secí stroje, stroje pro setí, sázení, hnojení a přípravu půdy) a dopravní prostředky k přepravě plodin (např. traktory s vlečkou, nákladní automobily). Ve venkovním prostředí je práce prováděna téměř po celý rok, tj. v každém ročním období.  Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zemědělec – farmář. Dalšími alternativami jsou obory zemědělec – zemědělské práce, zahradník – zahradnické práce, lesní výroba – lesnické práce apod.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména zdravotnická zařízení různého typu, sociální zařízení, nemocnice, ošetřovatelská centra, léčebny dlouhodobě nemocných, ústavy sociální péče, stacionáře pro osoby se zdravotním postižením, zařízení pro seniory, hospicová zařízení a také domácnosti pacientů v rámci domácí ošetřovatelské péče. Přípravu pro tuto pozici poskytují střední odborné školy, střední zdravotnické školy, vyšší odborné zdravotnické školy a vysoké školy zaměřené na obor ošetřovatelství, další vhodnou formou je např. celoživotní vzdělávání v akreditovaných kvalifikačních kurzech.
  • Článek
Úvod Páskovací stroje jsou balící stroje, které aplikují pásku; (tj. pásek materiálu, který je ovinut kolem skupiny produktů, napjat a poté spojen pro fixaci samotných produktů), na produkt nebo...
Vydáno: 08. 02. 2018
  • Článek
Úvod Balící stroje na skupinové a sekundární balení (1) jsou stroje, které seskupují dohromady skupinu produktů pro přepravní účely, nebo spojují skupinové obaly. Skupinové obaly v sobě zahrnují krabice,...
Vydáno: 11. 01. 2018
  • Článek
Úvod Stroje na přebalování paletových jednotek (1) zajišťují, fixují, určitý produkt pro následnou manipulaci a přepravu – zejména aplikací vhodného obalového materiálu nebo smrštěním smršťovací fólie. K těmto balících...
Vydáno: 09. 11. 2017
  • Článek
Úvod V předkládaném seriálu, který je zaměřen na bezpečnost balících strojů, jsme doposud, vedle úrazovosti vázané na tyto stroje (1) a všeobecných bezpečnostních požadavků (2), věnovali pozornost strojům pro...
Vydáno: 12. 10. 2017
Práce je vykonávána na vnitřních pracovištích. Může se jednat o malé prostory (menší pekárny) nebo naopak velké výrobní haly určené pro velkovýrobu (průmyslové pekárny). V závislosti na charakteru výroby a velikosti podniku se mění podíl ruční práce a práce pomocí strojních zařízení. Práce je často vykonávána i v noci. Nejvhodnější přípravu pro tuto profesi poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru pekař, pekařské práce.
  • Článek
Je obecně známo, že skladové provozy (areály) pro zabezpečení účelu (souboru činností) musí být vybaveny příslušnou skladovací a manipulační technikou, a to jak uvnitř skladu (příjmu zboří ke skladování), tak při jeho vyskladňování (výdeji zboží). Mezi skladovací a manipulační techniku lze považovat velmi rozšířené manipulační vozíky bez vlastního pohonu tzv. ručně vedené (paletové vozíky) a manipulační vozíky s vlastním pohonem tzv. motorové (elektrické, naftové, hybridní atd.), ale také i různé skladovací systémy (regálové zakladače, regály, palety atd.). Z pohledu bezpečnosti práce má ve skladových provozech významný podíl i ruční manipulace (vychystávání, překládání, zvedání, balení, evidence atd.). Navážeme-li dále, pak s jakoukoliv manipulací pochopitelně souvisí lidský faktor, a s tím i riziko vzniku možného pracovního úrazu.
Práce je vykonávána zejména v administrativních objektech, kdy se knihovník během práce pohybuje ve vnitřních prostorách (administrativní a skladovací prostory). Občasně se může pohybovat také mimo tyto objekty (např. při zajišťování meziknihovní výpůjčky, nákupu knih apod.). Ve venkovských oblastech může být práce vykonávána v motorových vozidlech nebo jejich blízkosti (tj. pojízdné knihovny, knižní trhy).  Nejvhodnější přípravu pro pozici knihovníka poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru informační služby, knihovnictví. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru gymnázium, střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez maturity) v oboru publicistika a střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru knihkupectví. Nejvhodnější přípravu pro knihovníka – specialistu poskytuje magisterský studijní program v oboru informační studia a knihovnictví. Jinou alternativu představuje magisterský studijní program oboru systémové inženýrství a informatika, magisterský studijní program ve skupině oborů informatické obory, magisterský studijní program ve skupině oborů publicistika, knihovnictví a informatika, magisterský studijní program ve skupině oborů pedagogika, učitelství a sociální péče, magisterský studijní program ve skupině oborů z oblasti historie, magisterský studijní program ve skupině oborů teorie a dějiny umění, magisterský studijní program v oboru ekonomika a management, magisterský studijní program ve skupině oborů sociální vědy a magisterský studijní program v oboru kvantitativní metody v ekonomice.
  • Článek
Motto: Vracejme se s pokorou do naší minulosti a hledejme tam poučení pro budoucnost.
Vydáno: 06. 04. 2017
Charakteristickým místem výkonu práce jsou vnitřní i venkovní prostory, sběrné přepravní uzly, výdejní místa a pobočky, dislokované přepážky a doručovací okrsky listovních zásilek. Při práci může operátor manipulovat s břemeny o různé hmotnosti, anebo provádět úkony spojené s trvalou prací vsedě nebo vstoje. Práce ve venkovním prostředí je prováděna za každého počasí a při přepravě mezi lokacemi se operátor může pohybovat pěšky, služebním vozidlem (osobní, lehká užitková nebo nákladní vozidla) nebo prostředky městské hromadné dopravy.  Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru manipulant poštovního provozu a přepravy. Jinou alternativu představuje střední vzdělání bez maturitní zkoušky i výučního listu ve skupině oborů ekonomika a administrativa a střední vzdělání s výučním listem.
  • Článek
Jedním z nejčastějších případů, kdy se v technické praxi můžeme setkat s nebezpečím vyplývajícím z tvorby výbušné atmosféry, je manipulace s hořlavými kapalinami a jejich skladování. Při posuzování nebezpečí tvorby výbušné atmosféry je nutno přihlédnout k specifickým vlastnostem hořlavých kapalin, jako jsou zejména meze výbušnosti, tlak nasycených par, či relativní hustota par. Dále je nutno zohlednit klimatické podmínky v prostoru skladování, či manipulace, zejména pak intenzitu přirozeného, či nuceného větrání.
Vydáno: 02. 02. 2017
Vzorky se odebírají za rozličných situací, a to jak ve venkovních pracovištích, tak i ve stavebních objektech (kotelny, šachty, kanalizační stoky, grotty apod.). Odběr z vodních útvarů zahrnuje nejčastěji pohyb a práci na březích, na okrajích mostů, lávek, hrází nebo na vodních přepadech, dále přepravu osob a materiálu pomocí plavidel, a také práci na zamrzlé hladině v místech průseků v ledu. Vzorky se mohou odebírat i přímo z vody (potoky, řeky, stojaté vodní plochy), kdy se pracovník brodí povrchovým vodním útvarem. Doprovodné činnosti jako např. příprava před vzorkováním nebo konzervace odebraných vzorků se provádí v bezprostřední blízkosti odběrových míst. Vzorky jsou následně převáženy do laboratoře k analýze.  Pro úplnou profesní kvalifikaci vzorkaře je vyžadováno alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru aplikovaná analytická chemie, nebo vysokoškolské vzdělání v tomto nebo příbuzném oboru. Pro samostatnou práci vzorkaře, který nedisponuje tímto vzděláním, je vyžadováno úspěšné složení zkoušky u akreditovaného subjektu, kterým uchazeč prokáže své kompetence k výkonu této práce. Obvyklým kvalifikačním požadavkem je také řidičské oprávnění skupiny B dle zákona č. 361/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
  • Článek
Úvod Náš seriál věnovaný bezpečnosti stohového skladování, který je nepravidelně otiskován od roku 2014, se dostal do závěrečné fáze. V předcházejícím článku (1) byl zevrubně popsán postup při posuzování...
Vydáno: 08. 09. 2016
  • Článek
Stanovení bezpečné výšky stohu, včetně potřebné míry stability, u zamýšlených stohů, jakož i posouzení úrovně stability u stohů již vytvořených, a následně navazující výpočet stability by mělo vždy tvořit závěr prováděné analýzy rizik u stohového skladování.
Vydáno: 21. 07. 2016
Pro řidiče dopravního prostředku se jedná o dopravní komunikace s vytyčenou trasou pohybu. Pro ostatní pracovníky se jedná zejména o venkovní pracoviště, kde jsou umístěny odpadní nádoby (sídliště, zastávky MHD, vyhrazené prostory veřejných budov, obchodní a office centra atd.), včetně pracovišť pro jeho skladování nebo likvidaci (sběrné dvory, skládky, spalovny).  Pro řízení dopravních prostředků musí jejich obsluha disponovat řidičským oprávněním příslušné skupiny dle typu vozidla. Pro výkon ostatních prací postačí základní vzdělání, popřípadě i neúplné základní vzdělání. Pro výkon prací vyžadujících např. znalost složitějších technologických postupů, ovládání strojních zařízení apod., se doporučuje střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů osobní a provozní služby.
Práce je nejčastěji vykonávána uvnitř stravovacích a ubytovacích objektů, a to v přípravnách jídla, kuchyních, prostorách společného stravování, bufetech a restauracích. Občasně může být práce vykonávána také ve venkovních prostranstvích, kde jsou jídla připravována a podávána ve stáncích či mobilních výdejnách. Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru kuchař, kuchařské práce. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru kuchař, kuchařské práce, střední vzdělání s výučním listem v oboru kuchař-číšník, práce ve společném stravování, střední vzdělání s výučním listem v oboru kuchař-číšník, práce ve společném stravování a střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů gastronomie, hotelnictví a turismus.
  • Článek
Cílem tohoto článku je nejen informovat odbornou veřejnost o zdvihacích zařízeních, ale zejména zamyslet se nad problematikou bezpečnosti práce, a to v souvislosti s manipulací pomocí magnetických zařízení, např. břemenových permanentních magnetů, a dále také nad bezpečným používáním elektromagnetů, tzn. kdy je prováděna manipulace například s plechy, tvarově členitými břemeny apod. Budeme Vás také informovat o pracovních úrazech, což je i požadavek řady odborníků v oblasti prevence rizik a školitelů, kde zdrojem je manipulace i pomocí břemenových permanentních magnetů a elektromagnetů.