fyzická zátěž - strana 4
Typickým místem výkonu práce jsou vnitřní pracoviště, zejména učebny, školní dílny anebo jiné k tomu vyhrazené prostory. K nejčastěji používaným pracovním pomůckám patří ruční nářadí (včetně elektrického), strojní zařízení (všeobecně elektrická, tlaková, plynová, zdvihací) a technická zařízení (např. vybavení pracovišť). S ohledem na vyučovaný obor se charakteristiky pracovního místa a jeho vybavení mohou lišit.
Vyšší odborné vzdělání ve skupině příslušného oboru, nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a střední vzdělání s maturitní zkouškou bez vyučení, jinou alternativu dále představuje bakalářský studijní program ve skupině příslušného oboru.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména čerpací stanice, úpravny vody, čistírny odpadních vod, vodní díla (přehrady, vodní elektrárny atd.). Pracoviště mohou být vybavena technickými zařízeními, jako jsou tlakové nádoby, pasové nebo šnekové dopravníky, točivé stroje (čerpadla), lisy na lisování kalu a další technická zařízení. Práce jsou prováděny ve vnitřním i venkovním prostředí.
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem montér vodovodů a kanalizací a obsluha vodárenských zařízení. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru montér-vodopotrubář, střední vzdělání s výučním listem v oboru elektrikář, střední vzdělání s výučním listem v oboru mechanik opravář a střední vzdělání s výučním listem v oboru strojní mechanik.
Charakteristickým místem výkonu práce je provozovaná dopravní cesta (kolejiště, dopravny, širá trať, spádoviště, vlečky).
Střední nebo střední odborné vzdělání (s nebo bez maturitní zkoušky nebo s výučním listem), stavební a technické obory. Další kvalifikační předpoklady určuje zaměstnavatel interním předpisem. Vhodná doplňková kvalifikace je svářeč, jeřábník – vazač.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména zdravotnická zařízení různého typu, sociální zařízení, nemocnice, ošetřovatelská centra, léčebny dlouhodobě nemocných, ústavy sociální péče, stacionáře pro osoby se zdravotním postižením, zařízení pro seniory, hospicová zařízení a také domácnosti pacientů v rámci domácí ošetřovatelské péče.
Přípravu pro tuto pozici poskytují střední odborné školy, střední zdravotnické školy, vyšší odborné zdravotnické školy a vysoké školy zaměřené na obor ošetřovatelství, další vhodnou formou je např. celoživotní vzdělávání v akreditovaných kvalifikačních kurzech.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou vnitřní prostory v provozech, kde je prováděna příprava lékových forem nebo výroba léčivých přípravků, dále na pracovištích kontroly léčiv (včetně laboratoří), skladování a distribuce léčiv a výdeji léčiv v lékárnách.
Pro úplnou profesní kvalifikaci farmaceuta je vyžadováno vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru farmacie. V případě, že je výkon práce prováděn mimo stálé pracoviště (např. u farmaceutických reprezentantů), je vyžadováno řidičské oprávnění skupiny B dle zákona č. 361/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Vydáno: 19. 06. 2018
Práce je vykonávána převážně ve venkovním prostředí na staveništích. Lešenář montuje a demontuje lešení a obdobné dočasné stavební konstrukce sestavené z prvků lešení. Při práci často manipuluje s břemeny o různé hmotnosti, provádí úkony spojené s taháním, ovládáním zdvihací nebo manipulační techniky a používá ruční elektrické nebo mechanické nářadí. Při práci je vystaven zátěži plynoucí z výkonu práce ve výšce a nad volnou hloubkou, zátěži trupu a páteře s převahou statické práce. Významným faktorem je celková fyzická zátěž.
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání bez maturitní zkoušky i výučního listu v oboru stavebnictví a střední vzdělání bez maturitní zkoušky i výučního listu v oboru stavební provoz. Jinou alternativu představuje základní vzdělání v oboru základní škola a střední vzdělání bez maturitní zkoušky i výučního listu ve skupině oborů stavebnictví, geodézie a kartografie.
Charakteristickým místem výkonu práce je stanoviště hnacího vozidla, speciálního hnacího vozidla nebo řídícího vozu. Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru provoz, organizace a ekonomika dopravy. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru strojírenství, střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru elektrotechnika, střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru strojírenství, střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru provoz, organizace a ekonomika dopravy, střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru silnoproudá elektrotechnika, střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru elektrotechnika a střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru silnoproudá elektrotechnika. Současně je vyžadována všeobecná odborná způsobilost (licence strojvedoucího) a zvláštní odborná způsobilost (osvědčení strojvedoucího – prokázání teoretických, praktických znalostí z řízení konkrétního druhu vozidla, konkrétních místních podmínek a českého jazyka, pokud není mateřským jazykem žadatele). Pro ostatní kategorie železničních drah jsou nutné odlišné kvalifikační předpoklady (průkaz způsobilosti k řízení drážního vozidla vydaný drážním správním úřadem nebo licence strojvedoucího).
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména vnitřní pracoviště (dílny), kde se provádějí práce spojené s kontrolou, údržbou, nebo opravou zemědělských strojů a mechanizace. Pracoviště mohou být vybavena nejrůznější mechanizací a technickými zařízeními (např. zvedací plošiny, obráběcí stroje, svářecí soupravy, kladkostroje, apod.). Dle charakteru práce může být pracovní činnost prováděna i ve venkovním prostředí (např. v areálu podniku, na poli). Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru opravář zemědělských strojů, opravářské práce. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru automechanik, technické práce v autoservisu a střední vzdělání s výučním listem v oboru opravář zemědělských strojů, opravářské práce.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména vnitřní pracoviště (všechny prostory budov, kde dochází k montáži, demontáži, údržbě, opravám, kontrolám, revizím a zkouškám vnitřních rozvodů inženýrských sítí anebo k nim napojených technických zařízení). Práce však může být vykonávána i ve venkovním prostředí (v závislosti na umístění daného zařízení/systému). K nejčastěji používaným pracovním pomůckám patří ruční nářadí (včetně elektrického), případně jiná strojní a technická zařízení (např. zařízení pro čištění kanalizace, svařovací souprava, apod.). Pracovní činnosti mohou být prováděny ve vymezeném časovém horizontu nebo ad hoc v případě nenadálých provozních událostí (např. porucha zařízení), tj. v pohotovostním režimu.
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru instalatér, instalatérské práce a střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru technická zařízení budov. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru instalatér, instalatérské práce anebo střední vzdělání s výučním listem v oboru zámečník, zámečnické práce a údržba.
Práce je vykonávána zejména v průmyslových objektech a halách, kdy se operátor během práce převážně pohybuje ve vnitřních prostorách (objekty a haly) firmy. Občasně se může pohybovat také ve skladovacích objektech a jiných prostorách.
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru obráběč kovů, obráběčské práce. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru mechanik opravář, opravářské práce, střední vzdělání s výučním listem v oboru zámečník, zámečnické práce a údržba, střední vzdělání s výučním listem v oboru nástrojař, nástrojařské práce a střední vzdělání s výučním listem v oboru nástrojař, nástrojařské práce.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou především venkovní prostory v okolí rybníků, sádek nebo přímo na vodě (resp. lodi), dále vnitřní prostory provozních objektů (např. výpustní šachty, prostory výtěru a odchovu ryb, sklady náčiní, dílny pro údržbu sítí, techniky a lodí). Při práci může rybníkář manipulovat s břemeny o různé hmotnosti, provádět úkony spojené s taháním (např. sítě při výlovu), ručním vedením malé zahradní mechanizace pro údržbu břehů (např. sekačky, vyžínače ad.), používat motorové nářadí a zařízení (např. křovinořezy, řetězové pily, štěpkovače, drtiče ad.), řídit motorové dopravní prostředky (auta, lodě, skútry, traktory).
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru chovatel zvířat, chovatelské a zpracovatelské práce, případně rybář nebo zemědělec–farmář. Pokud rybníkář provádí také regulované práce rybářského hospodáře, musí disponovat vysokoškolským vzděláním v oboru rybářství nebo hydrobiologie nebo zoologie se specializací na ichtyologii, případně mít ukončené střední odborné vzdělání s maturitou nebo vyšší odborné vzdělání ukončené absolutoriem v oborech zaměřených na rybářství.
Vydáno: 20. 11. 2017
Práce je vykonávána ve vnitřním i venkovním prostředí. Při manipulaci s odpady hrozí pracovníkům permanentně zdravotní riziko, jehož zdrojem jsou zejména nebezpečné vlastnosti manipulovaného odpadu, používaná technická a strojní zařízení, včetně ručního nářadí a samotné pracoviště (kluzká podlaha, překážky na podlaze, zúžené uličky, apod.).
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru chemik, práce v chemické výrobě. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů strojírenství a strojírenská výroba, střední vzdělání s výučním listem v oboru strojník, práce při obsluze strojů, střední vzdělání s výučním listem v oboru zámečník, zámečnické práce a údržba a střední vzdělání s výučním listem v oboru hutník, hutnické práce.
Práce je vykonávána na vnitřních pracovištích. Může se jednat o malé prostory (menší pekárny) nebo naopak velké výrobní haly určené pro velkovýrobu (průmyslové pekárny). V závislosti na charakteru výroby a velikosti podniku se mění podíl ruční práce a práce pomocí strojních zařízení. Práce je často vykonávána i v noci.
Nejvhodnější přípravu pro tuto profesi poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru pekař, pekařské práce.
Práce je vykonávána zejména v průmyslových objektech (masokombináty), menších výrobnách, které jsou součástí prodejen, anebo v prostorách určených pro skladování nebo prodej masa, masných výrobků a ryb. Řezník/uzenář se během práce může občasně pohybovat také mimo stálé pracoviště ve venkovním prostoru (např. při přepravě jatečních zvířat, při přebírce zvířat nebo masa ke zpracování). Ve venkovských oblastech může být práce vykonávána také v domácnostech občanů (zabíjačky).
Nejvhodnější přípravu pro tuto profesi poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru řezník-uzenář, řeznické a uzenářské práce. Jinou alternativou je střední vzdělání s výučním listem v oboru řezník-uzenář, řeznické a uzenářské práce nebo základní vzdělání s následnou rekvalifikací nebo zaučením na místě výkonu práce.
Vydáno: 20. 07. 2017
Práce je vykonávána zejména v administrativních objektech, kdy se knihovník během práce pohybuje ve vnitřních prostorách (administrativní a skladovací prostory). Občasně se může pohybovat také mimo tyto objekty (např. při zajišťování meziknihovní výpůjčky, nákupu knih apod.). Ve venkovských oblastech může být práce vykonávána v motorových vozidlech nebo jejich blízkosti (tj. pojízdné knihovny, knižní trhy).
Nejvhodnější přípravu pro pozici knihovníka poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru informační služby, knihovnictví. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru gymnázium, střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez maturity) v oboru publicistika a střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru knihkupectví. Nejvhodnější přípravu pro knihovníka – specialistu poskytuje magisterský studijní program v oboru informační studia a knihovnictví. Jinou alternativu představuje magisterský studijní program oboru systémové inženýrství a informatika, magisterský studijní program ve skupině oborů informatické obory, magisterský studijní program ve skupině oborů publicistika, knihovnictví a informatika, magisterský studijní program ve skupině oborů pedagogika, učitelství a sociální péče, magisterský studijní program ve skupině oborů z oblasti historie, magisterský studijní program ve skupině oborů teorie a dějiny umění, magisterský studijní program v oboru ekonomika a management, magisterský studijní program ve skupině oborů sociální vědy a magisterský studijní program v oboru kvantitativní metody v ekonomice.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména vnitřní pracoviště (dílny, haly), kde zámečník provádí práce spojené s kontrolou, údržbou, či revizemi strojních a technických zařízení (dále souhrnně jen „zařízení“) a dále práce spojené s opravami těchto zařízení nebo též výrobou strojních součástek, příslušenství, konstrukcí apod. Pracovní činnosti mohou být prováděny ve vymezeném časovém horizontu nebo ad hoc v případě nenadálých provozních událostí (např. porucha zařízení).
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zámečník, zámečnické práce a údržba. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru servis a opravy strojů a zařízení, střední vzdělání s výučním listem v oboru mechanik opravář, opravářské práce, střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru montáž strojů a zařízení a střední vzdělání s výučním listem v oboru klempíř, klempířské práce ve strojírenství.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou především venkovní prostory (např. zahrady, pole, parky, sady, golfová a jiná hřiště), dále vnitřní prostory (např. skleníky, prostory k uskladnění ovoce a zeleniny, sklady náčiní, případně dílny pro údržbu zahradní techniky). Při práci může zahradník manipulovat s břemeny o různé hmotnosti, provádět úkony spojené s tlačením nebo taháním vozíků, ručním vedením malé zahradní mechanizace (např. sekačky, mulčovače, vyžínače, rotavátory ad.), používat motorové nářadí a zařízení (např. křovinořezy, řetězové pily, zastřihovače, postřikovače, štěpkovače, drtiče ad.), řízením dopravních prostředků nebo motorových vozíků, dále používáním žebříků a ručního zahradnického nářadí (rýče, lopaty, motyky, plečky, nůžky, pilky, sekery apod.). Při práci se mohou občasně vyskytovat nepřijatelné a podmíněně přijatelné pracovní polohy (práce vkleče, v podřepu, práce s rukama nad úrovní ramen, v předklonu).
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zahradník, zahradnické práce. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zahradník, zahradnické práce.
Vydáno: 20. 04. 2017
Charakteristickým místem výkonu práce jsou vnitřní i venkovní prostory, sběrné přepravní uzly, výdejní místa a pobočky, dislokované přepážky a doručovací okrsky listovních zásilek. Při práci může operátor manipulovat s břemeny o různé hmotnosti, anebo provádět úkony spojené s trvalou prací vsedě nebo vstoje. Práce ve venkovním prostředí je prováděna za každého počasí a při přepravě mezi lokacemi se operátor může pohybovat pěšky, služebním vozidlem (osobní, lehká užitková nebo nákladní vozidla) nebo prostředky městské hromadné dopravy.
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru manipulant poštovního provozu a přepravy. Jinou alternativu představuje střední vzdělání bez maturitní zkoušky i výučního listu ve skupině oborů ekonomika a administrativa a střední vzdělání s výučním listem.
Motorové vozíky jsou zpravidla provozovány na účelových komunikacích, tj. vnitropodnikových anebo v uzavřeném prostoru/objektu, ale za splnění specifických podmínek může být provozován i na místních komunikacích. Práce může být tedy prováděna na venkovním i vnitřním pracovišti. V případě, že je práce prováděna na venkovním pracovišti, pak může být vykonávána za jakéhokoliv počasí. Prostor, ve kterém práce probíhá je obvykle vybaven regály pro uskladnění materiálu, dále manipulačními jednotkami, uskladněným materiálem, ale i trvalými pracovišti, po kterých se pohybují osoby nebo jiné dopravní/manipulační prostředky a dále zde mohou být umístěna stacionární strojní zařízení.
Za minimální vzdělání lze považovat vzdělání nižší než středoškolské, které neposkytuje ani výuční list. Pro potřeby praxe je však nejčastěji požadovaným stupněm vzdělání střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru Operátor skladování.
Vydáno: 20. 01. 2017
Vzorky se odebírají za rozličných situací, a to jak ve venkovních pracovištích, tak i ve stavebních objektech (kotelny, šachty, kanalizační stoky, grotty apod.). Odběr z vodních útvarů zahrnuje nejčastěji pohyb a práci na březích, na okrajích mostů, lávek, hrází nebo na vodních přepadech, dále přepravu osob a materiálu pomocí plavidel, a také práci na zamrzlé hladině v místech průseků v ledu. Vzorky se mohou odebírat i přímo z vody (potoky, řeky, stojaté vodní plochy), kdy se pracovník brodí povrchovým vodním útvarem. Doprovodné činnosti jako např. příprava před vzorkováním nebo konzervace odebraných vzorků se provádí v bezprostřední blízkosti odběrových míst. Vzorky jsou následně převáženy do laboratoře k analýze.
Pro úplnou profesní kvalifikaci vzorkaře je vyžadováno alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru aplikovaná analytická chemie, nebo vysokoškolské vzdělání v tomto nebo příbuzném oboru. Pro samostatnou práci vzorkaře, který nedisponuje tímto vzděláním, je vyžadováno úspěšné složení zkoušky u akreditovaného subjektu, kterým uchazeč prokáže své kompetence k výkonu této práce. Obvyklým kvalifikačním požadavkem je také řidičské oprávnění skupiny B dle zákona č. 361/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Vydáno: 16. 12. 2016