Novinky
Aplikace Chytré podcasty přináší odborné podcasty i z oblasti BOZP. V nejnovějším podcastu Michala Zelenáka si můžete poslechnout, co to vlastně je to ztížené pracovní prostředí a účinky jakých ztěžujících vlivů mohou mít negativní dopad na zdraví zaměstnanců. Konkrétně se zaměřil na čtyři z nich, a to na prach, hluk, vibrace a chemické látky a směsi.
Do připomínkového řízení byla 22. května 2025 poslána novela nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Hlavním důvodem návrhu je nutnost transpozice dvou směrnic, a to směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/869 ze dne 13. března 2024, kterou se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/37/ES a směrnice Rady 98/24/ES, pokud jde o limitní hodnoty olova a jeho anorganických sloučenin a diisokyanátů a dále směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2668 ze dne 22. listopadu 2023, kterou se mění směrnice 2009/148/ES o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí azbestu při práci.
Navrhovaná účinnost tohoto nařízení je 21. prosince 2025.
U příležitosti Evropského týdne proti rakovině (ve dnech 25. až 31. května 2025) zveřejňuje agentura EU-OSHA novou zprávu, která identifikuje expozici pracovníků v odvětví zdravotnictví a sociální péče rizikům rakoviny z povolání.
Zástupcům devíti společností bylo ve slavnostním sále historické budovy Kulturního domu Petra Bezruče v Opavě předáno osvědčení „Bezpečný podnik“. To je pro firmy potvrzením, že bezpečnost a ochranu zdraví svých zaměstnanců berou vážně a je pro ně stejně důležitá jako ekonomické ukazatele. Všechny oceněné společnosti obhájily toto osvědčení už poněkolikáté. Dvě z nich dokonce získaly toto ocenění poosmé a premiantem je akciová společnost MP Krásno, jež se může nazývat „Bezpečným podnikem“ už podeváté.
V soutěži Ceny za správnou praxi v rámci kampaně Zdravé pracoviště bylo vyhlášeno šest vítězů a jedenáct oceněných iniciativ, čímž bylo vyznamenáno jejich úsilí o zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) v digitálním věku v celé Evropě. Vzhledem k tomu, že se digitální technologie a nové způsoby práce, jako je umělá inteligence (AI), chytrá digitální zařízení, technologie pro práci na dálku a digitální platformy, neustále vyvíjejí, zúčastněné organizace se nejen vypořádaly s riziky a výzvami, ale také využily nové příležitosti, které digitalizace nabízí.
Ergonomie je pro zaměstnavatele důležitá, protože pomáhá předcházet zdravotním problémům zaměstnanců, jako jsou bolesti zad, krční páteře nebo syndrom karpálního tunelu, čímž snižuje nemocnost a absenci. Dobře navržené pracovní prostředí zvyšuje produktivitu, protože zaměstnanci pracují efektivněji a s menší únavou. Ergonomická opatření zároveň snižují riziko pracovních úrazů a nemocí z povolání, což šetří náklady spojené s léčbou, odškodněním a právními důsledky. Investice do ergonomie také zvyšuje pracovní spokojenost, loajalitu a motivaci zaměstnanců, což pozitivně ovlivňuje celkovou atmosféru na pracovišti i výkonnost firmy.
Jako příklady ergonomických opatření lze uvést:
nákup nastavitelných kancelářských židlí a stolů,
správné umístění monitoru a klávesnice,
protiskluzové podlahy na pracovišti,
přestávky a cvičení na protažení při dlouhém sezení nebo práci vestoje,
nástroje navržené pro snadné a bezpečné uchopení atd.
V rámci květnové kampaně se tedy zaměstnavatelé a zaměstnanci v podobě desater a infografik dozví celou řadu ergonomických tipů a postupů jak pro ergonomické zásady, a tak pro manipulaci s břemeny, která představuje jeden ze zásadních rizikových faktorů. Věnují se práci vstoje a vsedě, uspořádání kancelářského pracovního místa či manipulaci s různými typy břemen.
K dispozici budou také ergonomické checklisty, které slouží jako nástroj pro systematické hodnocení a identifikaci potenciálních rizik pro zdraví zaměstnanců v jejich pracovního prostředí či při pracovních činnostech.
Více informací na stránkách bozpinfo.cz